Matek példa! 11. osztály emelt szint! Valaki érti? .


2cos/négyzeten/3x+4cos3x=3sin/négyzeten/3x

3sinx-/gyökalatt 3/*cosx=/gyökalatt 6/

<<<ezeket kéne megoldani...de aki megtudja pls magyarázatot is.....


2011. febr. 23. 18:40
 1/5 anonim ***** válasza:

Hát ez nem emelt szint, középszintbe simán belefér.


1.) sinnégyzet3x helyébe beírjuk, hogy 1-cosnégyzet 3x.

Így cosx-re másodfokú egyenletet kapunk, amely megoldható.

(Célszerű pl. az y:=cos3x helyettesítés, így azt kapjuk hogy: 5y^2+4y-3=0)


2.) Szintén alkalmazzuk hogy: (sinx)^2+(cosx)^2=1. cosinus, vagy sinust kifejezzük, és beírjuk.

2011. febr. 23. 19:00
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2011. febr. 23. 19:49
 3/5 anonim ***** válasza:

Az első válasz nagyjából jó, csak egy elírás van benne (cos3x-re másodfokú). A második nem jó.

Ugyanis ha ebből akarod kifejezni a sinust vagy a cosinust, gyökös kifejezés lesz, ami az értelmezési tartomány szűkülésével és gyökvesztéssel jár. Ilyen megoldást csak esetszétválasztással lehet csinálni, több részletben.


Vagy mivel 3^2!gyök(3)^2=12, ezért 12-vel elosztjuk az egyenletet, így a bal oldalon a két szám ugyanannak a szögnek cosinusa, ill. sinusa, és így lehet rá csinálni egy cos(a-b) típusú azonosságot, ami már tisztességgel emelt szintű. Sajnos ez a másik szög nem lesz nevezetes, hanem valami ronda szög.

2011. febr. 23. 22:35
 4/5 anonim ***** válasza:
! helyett +
2011. febr. 23. 22:35
 5/5 anonim ***** válasza:
Ja hát most kérdés, hogy cosx, is gyökalatt van -e. Ha nincs, akkor könnyen kijön úgy, ahogy mondtam. Ha gyökalatt van, akkor ez a helyettesítés negyedfokú egyenletre vezet, amely közelítőenmegoldható (pl. Horner elrendezéssel) Másik megoldás, hogy átalakítjuk olyanná, ahogy az előző válaszoló írta.
2011. febr. 24. 17:13