Kémia, Egyértékű telített aldehid 1grammja 3 gramm ezüstöt választ le az ezüsttükör próbán. Melyik ez az aldehid?

2011. febr. 9. 19:46
 1/5 DudoloPocok ***** válasza:

2 Ag+2OH+R-CHO=2 Ag+H2O+R-COOH ( az ionos jelülést elhagytam)


2 mól ezüst 1 mól aldehiddel reagál


1 mól ezüst 108,87 g

3 g az 0,0276 mólnyi az aldehid mennyisége ennek a fele :0,0138 mól


0,0138 mól az 1 g

1 mól x g


x=1*1/0,0138=72,56 azaz 72


aldehid ált. képlete C(n)-H(2n+1)-coh


12*n+2n+1+(12+16+1)=72

14n+30=72

14n=42

n=3

CH3-CH2-CH2-COH az aldehided (butanal)

2011. febr. 9. 21:32
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszön szépen, megértettem, átlátható volt!
2011. febr. 10. 15:36
 3/5 A kérdező kommentje:

Bár nekem így kényelmesebb:

1g Aldehid---->3g Ag

72g Aldehid--->216 Ag


Általános képlet:

C(n)+H(2n)+O=72g

12n+2n+16=72g

14n=56g

n=4

Visszahelyettesítve a képletbe:C4H8O (Butanal)

2011. febr. 10. 15:41
 4/5 DudoloPocok ***** válasza:

mit te felírtál általános képlettel az egy keton, nem pedig aldehid. Az összegképleted sem helyes.

Az aldehideknél a funkciós csoport coH ez a végén van a molekulának ált képlet C(n)H(2n+1)COH


A keton funkciós csoportja CO pl ch3-co-ch3 dimetil keton

a funkciós csoport nem a végén van.

általános képlet :C(n)H(2n)CO

2011. febr. 10. 23:58
 5/5 A kérdező kommentje:
Rendben köszönöm
2011. febr. 11. 16:36