Hogyan kell kiszámolni kémiában a moll-t? Holnap doga és nem értem. Help! Többi lent!

pl: Mennyi a tömege 3 moll szénnek ; 0,5 mol aluminiumban 3x10 a 23.-on darab aluminium atom van. Ha valakinek segitenek leckecímek ezek azok amiket nem értek : Atomok és elemek;Az anyagmennyiség,Mol Atom tömege! ,
2011. febr. 6. 00:51
 1/2 anonim ***** válasza:

mol vagy mól. (semmiképpen sem molll!!!!)

Először is, ismerned kell a tömeg, anyagmennyiség, és moláris (móltömeg) kapcsolatát!

n=anyagmennyiség; mértékegység: mol

m=tömeg, mértékegység: g

M=moláris tömeg; mértékegység: g/mol (A moláris tömeg megyegyezik a periódusos rendszerből leolvasott relatív atomtömegből)

Összefügés: n=m/M


Kérdés: Mennyi a tömege 3 mol szénnek?

Mi van megadva?

n=3 mol

M=12 g/mol

mi a kérdés?

m=?

Mi az összefüggés?

n=m/M ebből m=n*M

Vagyis:

m=3mol * 12 g/mol

m=36 g


Válasz: 3 mol C tömege 36 g.

2011. febr. 6. 03:02
 2/2 DudoloPocok ***** válasza:

Egy kis kiegészítés :


definíció szerűen 6*10^23 db részecskének ( atom, molekula) tömegét 1 mólnak nevezünk ezt meg kell tanulni (Avogadro-számnak hívják )


elemekre a periódusos rendszer tartalmazza ezt a tömeget - ott ezt atomtömegnek nevezik. egy molekula atomokból épül fel , így a molekula tömeget (pontosabban 6*10^23 db) az alkotó elemek tömegeiből kiszámolhatod


Pl . CaO 40+16 = 56 g egy mól kálciumoxid

H2O 2*1+16=18 g egy mól víz

2011. febr. 6. 15:27