Matekfeladat?! Segítsen már valaki!


Egy 10 cm átmérőjű, magas üveghenger félig van vízzel. Melyik esetben emelkedik többet a víz szintje: ha egy 3 cm sugarú tömör fémgolyót vagy ha egy 5 cm élű tömör fémkockát teszünk a vízbe? Hány mm-rel nagyobb a vízszint emelekedése?

köszönöm


2011. febr. 5. 17:24
 1/2 anonim ***** válasza:

Számold ki a fémgolyó és a kocka térfogatát is. Amelyik nagyobb, az fog több vizet kiszorítani.

A vízszintemelkedőshöz: Ugye a térfogat az alapterület szer magasság jelent esetben. Meg van az alapterületünk (ismered a kör átmérőjét, tudod számolni az alapterületet) és meg van a térfogatunk (kis fém testek). Innen egy rém egyszerű matematikai művelettel megkapod a magasságot (magasság változást) is.

2011. febr. 5. 17:46
 2/2 DudoloPocok ***** válasza:

Egyetértve az elsővel csak ellenőrzésképpen a megoldás konkrét menete :


V(gömb)=4*pi*r^3/3=113,097 cm3

V(kocka)=a^3=125 cm3


A kocka többet szorít ki


emelkedés : a két térfogat különbsége =11,903 cm3


ez a térfogat különbség a hengerben x emelkedést jelent


V(henger)=r^2*pi*x innen x=V(h)/(r^2*pi)=0,1515 cm =1,515 mm

2011. febr. 5. 19:44