A segítségetekre lenne szükségem! Ti hogyan oldanátok meg ezeket a feladatokat?


A helyzet az,hogy 5ös vagyok kémiából,értem is,de a tanárnő múlt órán ˝elfelejtett˝ magyarázatot fűzni az anyaghoz és feladta a fél munkafüzetet házinak.A nagy részüket meg tudtam oldani,de ezeknek a feladatoknak szívesen látnám a menetét,szeretném összeegyeztetni a sajátommal.


1, lehűtünk 5,2 kg 24,5 tömeg%-os forró oldatot.Az oldott anyag egy része kikristályosodik.Hány g oldott anyag vált ki a hűtés hatására,ha a maradék oldat 20 tömeg%-os?


2,Hogyan készítenél 12,5 tömeg%-os oldatot úgy,hogy 250 g 5 tömeg%-os oldatot és tetszőleges mennyiségű 20 tömeg%-os oldatot használhatsz?


3,Egy 8 tömeg%-os oldat 200g-jából 40 g víz elpárolog.Hány tömeg%-os lesz a visszamaradó oldat?


Segítségeteket előre is köszönöm!


2011. febr. 3. 21:16
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez igazából matek... és ezek keverési egyenletes feladatok.

Keverési egyenlet (a számok alsó indexek, és az oldat sorszámát jelölik): m1 × w1 + m2 × w2 = m3 × w3

m: oldat tömege

w: tömegszázalék

m3 = m1 + m2

A víz 0%-os, míg az oldott anyag 100%-os oldatként is kezelhető. Párolgásnál/kiválásnál ki is vonható.

Ezek alapján

1, 5200 × 24,5 - 100x = (5200-x) × 20

innen x = 292,5 g oldott a. válik ki

2, 250 × 5 + 20x = (250+x) × 12,5

innen x = 250 g

3, 200 × 8 - 40 × 0 = (200-40) × x

innen x = 10%

2011. febr. 3. 21:40
 2/2 DudoloPocok ***** válasza:
Az Első megoldása tökéletes, csak egy kis kiegészítés a keverési egyenlethez : csak tömegekkel használható pl tf% esetében nem !!!!!
2011. febr. 4. 07:18