11-es matek, versenyfeladatok. Segítesz?


Kaptam pár feladatot, de nem tudom megoldani őket. Nem veletek akarom megcsináltatni, de segítség kéne, hogy induljak el, mire figyeljek, hogy fogjak neki. Mert fogalmam sincs.... :( Nagyon köszi!


1., a,

Találd ki a szorzótényezőket! Csak a 3, 5, 8, 1, 2 számjegyeket használhatod!


??? X ?? = 5850


b,

Találd ki az osztandót és az osztót, ha csak az 1, 2, 4, 8 számjegyeket használhatod, ha kell, többször is!


???? x ?? = 354



2.

Egy zsákban 2 alma, egy másikban 1 alma és 1 körte, egy harmadikban pedig 2 körte van. Mindegyik zsákon téves jelölés látható. Az egyik zsákból kivéve egy gyümölcsöt meg lehet mondani, hogy melyik zsákban mi van. Hogyan?



3. A babiloni egységkocka éle valószínűleg 110 cm volt, mivel a legfontosabb távolságegység az 1 Niggurrőf = 64 hüvelyk = 110 cm volt. (Ennek etalonja, egy 41 500 g tömegű rézrúd máig fennmaradt.) Mekkora volt a terület- és a térfogategység? Mennyi víz folyt ki a kockából egy perc alatt, ha az egész mennyiség 1 nap alatt folyt ki?


2011. febr. 1. 22:18
 1/7 anonim ***** válasza:
10%
a 2.-ra -> szerintem meg lehet mondani hogy melyikbe mi van, ki kell tapintani.
2011. febr. 1. 22:59
 2/7 anonim ***** válasza:

1.a

A feladat

(abc) x (de) = 5850

A felhasználható számjegyek: 1, 2, 3, 5, 8


Az 5850 törzstényező alakja:

5850 = 2 * 3² * 5² * 13 = 2 * 9 * 25 * 13


Látható, hogy a 8-as kivételével mindegyik szám szerepel a törzstényezők között.

Ezért olyan szorzatot kell keresni, amelyben előfordul a 8-as szám.

Ez a törzstényezők választékából a

2*3*13 = 6*13 = 78

vagy a

2*3*3 = 2*9 = 18

számokkal lehetséges. Az első nem jó, mert a 7-es nem lehet a számok között, ezért marad a második szorzat, vagyis

(de) = 18

ebből adódik

(abc) = 325

Tehát

325 * 18 = 5850

=============


1.b

Vagy a feladat szövege, vagy a jelölés nem jó, mert osztásról beszélsz, de szorzást jelölsz.

Melyik a jó?


2. feladat

A - alma

K - körte

Legyen a zsákok tartalma:

AA AK KK

Mivel egyik jelölés sem egyezik a tartalommal, a döntéshez elegendő az AK jelölésű zsákból húzni, hiszen az vagy AA, vagy KK tartalmú lehet.


Két jelölési eset lehetséges

Ha az AK jelölés az AA tartalmú zsákon van, zsákból csak A-t lehet húzni ekkor

a KK jelűben AK van,

az AA jelűben pedig KK


Ha az AK jel a KK zsákon van, zsákból csak K-t lehet húzni ekkor

a KK jelűben AA

az AA jelűben pedig AK van

***************************


3. feladat

A terület és térfogat egység csak szorzás dolga, a kifolyás pedig a térfogat és az 1 nap = x perc alapján könnyen számítható.


DeeDee

**********

2011. febr. 2. 01:35
 3/7 A kérdező kommentje:

jaj, nagyon köszönöm!

A b, résznél osztás van, tehát ???? : ?? = 354

2011. febr. 2. 15:05
 4/7 anonim ***** válasza:

Tisztázva a félreértést, lássunk egy megoldást.


1.b

(abcd)/(ef) = 354

Felhasználható számjegy: 1, 2, 4, 8


Ahhoz, hogy a számláló 4 jegyű legyen, a nevező maximum

[9999/354] = 28 lehet.

(A szögletes zárójel az egész részt jelenti.)

A 28 megengedhető lenne, de a

28*354 = 9912 szorzat értéke miatt nem jó, mert nem megengedett számjegyek szerepelnek benne.

A nevező minimális értéke a választékból: 12,

ezzel a számláló

12*354 = 4248

ami nagyon szimpatikus, mert megfelel a feltételeknek. :-)


De van-e még ezen kívül megfelelő szám a nevező számára?

A nevező lehetséges értékei a választék alapján

12, 14, 18, 21, 24, 28

Az elsőről és az utolsóról már döntöttünk, a maradék 4 számról pedig rövid úton eldönthető, hogy nem ad megfelelő megoldást, mivel a számlálóban nem megengedett számjegyek lépnek fel.


Ezért a feltételeknek megfelelő az egyedüli megoldás

Számláló: 4248

Nevező: 12

4248/12 = 354

===========


DeeDee

***********

2011. febr. 2. 20:22
 5/7 A kérdező kommentje:
Nagyon aranyos vagy, köszönöm! És nagyon okos is...
2011. febr. 2. 21:53
 6/7 anonim ***** válasza:
én is 11. es vagyok és ezeket a feladatokat honnét szerezted ? nekem is kellenek !! :)))) tök logikusan megoldahatók. :D:D:D milyen versenyre mész ??
2011. febr. 3. 11:23
 7/7 A kérdező kommentje:
Szia! Bocs, elírtam, 9-es kérdések...
2011. febr. 6. 22:25