Meg tudná nekem valaki ezeket oldani?


Egy 2*10^-3 térfogatú tartályban 10^20 db molekula van. A gáz nyomás 10^5 Pa. Mennyi ebben a gázban az egy szabadsági fokra jutó átlagos mozgási energia?


2dm^3 normál állapotú levegővel 333J hőt közlünk úgy,hogy térfogata állandó. Mekkora lesz a nyomása és a hőmérséklete?


Ha nem gond megkérhetnélek titeket,hogy magyarázzatok is. *.*


2011. jan. 30. 16:04
 1/1 anonim ***** válasza:

A másodikban tudok neked segíteni.

V=0,002 m^3

Q=333 J

a normál állapot miatt:

T1=0 °C = 273,15 K

p=10^5 Pa


mivel az állapotváltozás izochor, p1/T1=p2/T2

T2-t nem tudjuk.

A fajhő kapcsán volt egy ilyen képlet, hogy

Q=c*m*ΔT (c a fajhő)

a levegő fajhője állandó térfogaton: 0,71 kJ/(kg*°C)

a tömegét a moláris tömegből és a moláris térfogatból ki lehet számolni.

Normál állapoton Vm=24 dm^3/mol n=V/Vm=2dm^3/24dm^3/mol=0,083 mol

M = 29 g/mol

m=M*n=29 g/mol * 0,083 mol=2,417 g


Ezek alapján:

ΔT=Q/(c*m)

ΔT=333 J/(710 J*0,002417 kg)=194,05 °C

ezt hozzáadjuk az eredeti hőmérséklethez, tehát az új hőmérséklet: 194,05 °C =


A nyomást az izochor állapotváltozásnál tanult speciális gáztörvény segítségével lehet kiszámolni.

p1/T1=p2/T2

10^5 Pa/273,15 K=p2/467,2 K


ebből kijön, hogy p2=171041,55 Pa

2011. jan. 30. 19:29