Elsős, gimnáziumos matek feladat! Nem tudom megoldani?


Délben fedik egymást az óra nagy és kismutatói, mennyi idő után fogják megint egymást fedni?


Azt sem tudom hogy kezdjek hozzá :(

Aki meg tudja oldani, kérem segítsen!


Előre is köszönöm, zöld kéz menni fog :)


2011. jan. 30. 15:14
 1/9 anonim ***** válasza:
Fogj egy mutatós órát, nyilván tudod, hogy mozog a nagymutató meg a kicsi, és játszd le magadban, mikor fedik egymást. Ha kell, át is állíthatod, majd beállítod újból. Nyilván akkor, amikor ugyanakkora szöggel térnek el a függőleges helyzettől, a szögsebességüket meg tudod abból, hogy mennyi idő alatt tesznek meg 360 fokot.
2011. jan. 30. 15:16
 2/9 anonim ***** válasza:
Gyakorlati alapon megoldva valamikor 1 óra 5 perckor fogják megint fedni egymást. Elméletben nem tudom levezetni.
2011. jan. 30. 15:17
 3/9 anonim ***** válasza:
A nagymutató egy óra alatt teszi meg a 360 fokot, a kicsi egy óra alatt 360/12-t (ugye egy kör 12 óra). Felteszed hogy 12:00-kor elindulnak, a nagymutató megtesz egy kört, a kicsi elmegy 1-ig, ugye 13:00 van. Innen már csak azt kell kiszámolni hogy hány perc (vagy másodperc) alatt éri utol a nagy a kicsit. Ehhez tudnod kell hogy ekkor 30 fok előnye van és azt hogy mennyi a sebességeik eltérése.
2011. jan. 30. 15:36
 4/9 anonim ***** válasza:
88%

A percmutató 60 perc alatt tesz 360°-ot, tehát 1 perc alatt 6°-ot mozdul el, így x perc alatt x*6°-ot mozdul el.


A kismutató 12 óra alatt tesz meg egy teljes kört, így 1 óra alatt 30°-ot mozdul el, azaz 1 perc alatt ennek a 60-ad részét 0,5°-ot. Tehát x perc alatt x*0,5°-ot mozdul odébb.


Akkor fogják fedni legközelebb egymást pontosan, amikor a percmutató épp egy teljes körrel, azaz 360°-kal többet fordult el, mint a kismutató. A megoldandó egyenlet tehát:


x*0,5+360=x*6

360=5,5x

x=360/5,5~65,45 perc ~ 3927 másodperc múlva azaz kb. 1 óra 5 perc 27 másodperckor lesznek egymáson a mutatók.

2011. jan. 30. 17:22
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen hogy segítettetek :) Nagy szükségem volt rá. Mindenkinek küldöm a zöld kezet :)
2011. jan. 30. 19:41
 6/9 anonim ***** válasza:
0%
Fogadok, hogy lány vagy. Ha előveszel egy mutatós órát, és elkezded forgatni a mutatókat, akkor látni fogod, hogy minden óra, valahányadik percében áthalad a nagymutató a kicsin. Ne haragudj, nagyon béna 1. gimis vagy.
2011. jan. 30. 22:23
 7/9 A kérdező kommentje:
Én is szeretlek ^^ A válaszod nagyon hasznos volt :) Küldöm neked a nyaralási csekket egy melegebb égtájra :)
2011. jan. 31. 21:29
 8/9 anonim ***** válasza:
0%

Kedves kérdező!

A Te szinteden nem lehet hasznos segítséget adni. Mondd!

Ha nem tudod, mennyi az idő, akkor megnézed az órát, vagy inkább megkérdezed valakitől?

2011. febr. 1. 14:02
 9/9 A kérdező kommentje:
inkább megkérdezem ^^
2011. febr. 1. 21:11