Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki lécci írja le nekem...

Valaki lécci írja le nekem részletesen a várcsoportokat! (? )

Figyelt kérdés
nem teljesen értem. most mindenki Rh-s is meg AB0-s is? ki kitől kaphat vért és kinek adhat? mik ezek az anti izék? köszi!
2011. jan. 28. 14:22
 1/2 anonim ***** válasza:

A vörösvérsejtek felszínén vannak ilyen kis szénhidrát oldalláncok (ezek az antigének).

Sokféle vércsoport van, és ezeket a vércsoportokat az határozza meg, hogy milyen láncok vannak a vvt felszínén.

Az egyik vércsoport típus az ABO.

Ha vkinek A-s a vércsoportja, akkor A típusú szénhidrát lánc van a vvt-ken.

Ha B-s, akkor B típusú.

Ha AB-s, akkor mindkettő van rajta.

Ha 0-s, akkor semelyik sincsen.


A vérplazmában pedig vannak úgynevezett antitestek.

Ha ezek az antigének hozzákapcsolódnak a megfelelő szénhidrátlánchoz, akkor kicsapódik a vvt.


Van anti-a és anti-b antitest.

Az A vércsoportú ember vérplazmájában anti-B antitest van, hiszen ha anti-A lenne, akkor az összekapcsolódna az antigénekkel és kicsapódna.

A B vércsoportú ember plazmájában anti-A antitest van.

Az AB-s vércsoportú emberében nincsen antitest, a 0-s vércsoportú emberében pedig mindkettő megtalálható.


A véradásnál nem kaphat az ember olyan vért, amiben számára idegen antigén van.

Így az AB-s mindenkitől kaphat, a 0-ás pedig mindenkinek adhat.

De most már csak csoportazonos vért adnak.



Az Rh vércsoportot is ilyen szénhidrátlánc határozza meg, csak másik:)

Ha van lánc, akkor Rh +, ha nincs lánc, akkor Rh -.


Itt azt kell tudni, hogy alapból nincsenek a vérben az Rh antigének ellen termelt antitestek.

Viszont ha egy Rh- embernek Rh+ vért adnak, akkor a szervezete elkezd antitesteket termelni, ami kicsapja a vvt-ket:)

2011. jan. 28. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
hú köszönöm, ez jó volt :)
2011. jan. 28. 15:13

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!