Matek 10. es anyag. Hogyan lehetne ezt megoldani? (kép melléklet)


[link]



a 8. feladatról lenne szó. elötte a párhuzamosan szelők tételét tanultuk. de nem ál össze nekem a kép. köszönöm szépen elöre is a segítséget! fontos lenne !.


2011. jan. 24. 21:49
 1/4 kanóc ***** válasza:
100%

A tétel alapján h/2 = y/(x+y)

A másik háromszögben a BB' és a CC' a párhuzamos szelők, itt h/5 = x/(x+y)

Ha a két egyenletet összeadod, akkor

h/2 + h/5 = y/(x+y) + x/(x+y) = (x+y)/(x+y) = 1

Ebből már h kiszámítható.

2011. jan. 24. 22:11
 2/4 A kérdező kommentje:
nagyon nagyon köszönöm!! ment a pont !
2011. jan. 24. 22:22
 3/4 anonim ***** válasza:

Egy ilyen egyszerű, de szép feladat szebb választ érdemel. :-)

Átfogalmazva a feladatot: adott két különböző magasságú, egymástól valamilyen távolságra álló oszlop.

A kérdések

a.) Milyen arányban osztja az átlók metszéspontja (a továbbiakban metszéspont) az oszlopok távolságát?

b.) Milyen magasan van a metszéspont a talajtól?

Mielőtt valaki megakadna az 'átlók'-on: ha a rajz szerinti A' és C' pontokat összekötöm, akkor egy hanyatt esett derékszögű trapéz 'fekszik' előttünk, ennek az átlói látszanak a rajzon (AC' és CA'). :-)


Legyen

h = 2 cm - a rövidebb

H = 5 cm - a hosszabbik oszlop magassága

L - a két oszlop távolsága

a - a metszéspont távolsága a rövidebb oszloptól

b - a metszéspont távolsága a hosszabbik oszloptól

a + b = L

m = ? - az átlók metszéspontjának magassága

a/b = ?


A megoldáshoz csupán két összefüggés szükséges, amit a párhuzamos szelők tételét alkalmazva lehet felírni.

a.) kérdés

(1) H/L = m/a

(2) h/L = m/b

A két egyenletet elosztva egymással (1)/(2)

H/h = b/a

=======

ill.

h/H = a/b

========

Az első kérdésre máris megvan a válasz: az oszlopok közti távolságot az átlók metszéspontja az oszlopok magasságának arányában osztja.


b.) kérdés

Az (1) egyenletből

m = H*a/L

mivel L = a + b

m = H*a/(a + b)

A jobb oldal számlálóját és nevezőjét elosztva 'a'-val

m = H/(1 + b/a)

fentebb láttuk, hogy

b/a = H/h

ezt behelyettesítve

m = H/(1 + H/h)

a jobb oldalt átalakítva (számláló és nevező szorozva 'h'-val)

m = (H*h)/(H + h)

számlálót és nevezőt osztva (H*h)-val

m = 1/(1/h + 1/H)

mindkét oldal reciprokát véve

1/m = 1/h + 1/H

============

alakú szép összefüggés jön ki.

Ezzel a második kérdésre a válasz: a metszéspont magasságának reciproka egyenlő az oszlopok magassága reciprokának összegével.

Ami esetleg érdekes és nem azonnal belátható, hogy a két válasz értéke nem függ az oszlopok távolságától!

A behelyettesítést a kérdezőre bízom, ha esetleg még visszanéz a feladatra.


DeeDee

*************

2011. jan. 25. 19:15
 4/4 A kérdező kommentje:
huha köszönöm szépen :) ment a pont :)
2011. jan. 26. 16:53