Borszeszégőben fél deci Denaturált szeszt égetünk. A) Hány dm3 CO2 gáz képződik? B) Hány kJ energia szabadul fel?


Szerintem:

denaturált szesz: C2H5OH=46,07g/mol

V=50cm3

ró=0,91g/cm3

akkor a tömege ennek 45,5g (lehet hülyeség vagy felesleges)

folyamata az égésnek

C2H5OH + 3 O2 → 2 CO2 + 3 H2O

2CO2 szabadul fel.

2(12+16*2)=88g/mol

akkor

égéshő: -1367kJ/mol


na a kérdés akkor eddig ezek a számítások jók-e és

a) Hány dm3 CO2 gáz képződik?

b) Hány kJ energia szabadul fel?

kérem segítsen valaki.


2011. jan. 21. 15:32
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:
egyetemes gáztörvényből? p*V=nRT
2011. jan. 22. 07:37
 12/16 DudoloPocok ***** válasza:

Gáztörvény p*V/T = állandó ez az állandó függ az anyagmennyiségtől (mólok számától),


tehát :p*V/T = állandó= n*állandó(2)


állandó(2)= R - egyetemes gázállandó


V =n*R*T/p ha p =1 bar, T= 273 K n= 1 mól akkor V=22,41

2011. jan. 22. 07:42
 13/16 A kérdező kommentje:
oké akkor ezt értem már nemgondoltam volna gáztörvényis kell meg ilyenek, ésakkor az hogy hány kJ energia szabadul fel ott a Q1 cuccot leírod érthetően?:)
2011. jan. 22. 09:59
 14/16 DudoloPocok ***** válasza:

Képződéshő :1 mól vegyület képződésének a reakcióhője, ha a vegyületet standard körülmények között, stabilis állapotú elemeiből állítjuk elő. Az elemek stabilis módosulatának képződéshőjét megállapodás szerint zérusnak választották. A képződéshő mértékegysége kJ/mól. A képződéshők ismeretében bármely kémiai folyamat reakcióhője kiszámítható.


Mintapélda


Az alábbi termokémiai egyenletek alapján számítsa ki

az etanol standard képződéshőjét!


C(sz) + O2(g) → CO2(g) ΔrH1 = -394 kJ/mol

H2(g) + ½ O2(g) → H2O(f) ΔrH2 = -286 kJ/mol

C2H5OH(f)+3 O2(g)→2 CO2(g)+3 H2O(f) ΔrH3 = -1366 kJ/mol



Megoldás


A 3. egyenlet reakcióhőjében szerepel az etanol standard képződéshője:

ΔrH3 = 2 × ΔkH(CO2(g)) + 3 × ΔkH(H2O(f)) - ΔkH(C2H5OH(f)) - 3 × ΔkH(O2(g))

Kifejezve az etanol képződéshőjét (az oxigén képződéshőjét elhagyjuk, mivel 0):


ΔkH(C2H5OH(f)) = -ΔrH3 + 2 × ΔkH(CO2(g)) + 3 × ΔkH(H2O(f))


A fenti képletben a szén-dioxid képződéshőjét az 1. egyenlet, a víz képződéshőjét a 2. egyenlet reakcióhője adja meg:


ΔkH(CO2(g)) = ΔrH1 = -394

ΔkH(H2O(f)) = ΔrH2 = -286

Ezeket az értékeket behelyettesítve

ΔkH(C2H5OH(f)) = 1366 + 2×(-394) + 3×(-286) = -280 kJ / mol

2011. jan. 22. 17:24
 15/16 DudoloPocok ***** válasza:

Neked nem a képződéshő, hanem a reakcióhő kell :


A könnyebb érthetőségért . minden vegyületnek van energiatartalma -ez a képződéshő : Ha elégetek valamit, akkor más vegyületek keletkeznek (energia tartalommal). A felszabadult energia két részre oszlik : egyrészt a keletkező vegyületekben raktározódik el ( a keletkező vegyületek képződéshőjeként), valamint felszabadul mint hő, ez utóbbit reakcióhő-nek nevezzük.


Így már OK ?


ha nem tiszta írj emailt !

2011. jan. 22. 17:32
 16/16 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2011. jan. 23. 08:48
1 2