Matek középszint, segítesz?

Egy pozitív tagú, nem állandó számtani sorozat első, második és ötödik eleme egy mértani sorozat egymást követő elemei. Mutasd meg, hogy a sorozat első, harmadik és tizenharmadik elemeinek 10-es alapú logaritmusai egy számtani sorozat egymás utáni elemei!
2011. jan. 13. 15:12
 1/1 kanóc ***** válasza:

Legyen a számtani sorozat első eleme a, a differencia d.

a

a+d

a+4d

Ez a 3 elem alkot mértani sorozatot, azaz a+4d/a+d = a+d/a

Nevezőkkel beszorozva és egyszerűsítve kapjuk:

a = d/2

Ekkor a sorozat 1., 3. és 13. eleme:

d/2 5d/2, 25d/2, ami szintén egy mértani sorozat.

Mértani sorozatból a logaritmusfüggvény számtani sorozatot csinál.

2011. jan. 13. 15:49