Egy pozitív tagú, nem állandó számtani sorozat első, második és ötödik eleme egy mértani sorozat egymást követő elemei. Mutasd meg, hogy a sorozat első, harmadik és tizenharmadik elemeinek 10-es alapú logaritmusai egy számtani sorozat egymás utáni elemei!2011. jan. 13. 15:12
1/1 kanóc válasza:
Legyen a számtani sorozat első eleme a, a differencia d.
a
a+d
a+4d
Ez a 3 elem alkot mértani sorozatot, azaz a+4d/a+d = a+d/a
Nevezőkkel beszorozva és egyszerűsítve kapjuk:
a = d/2
Ekkor a sorozat 1., 3. és 13. eleme:
d/2 5d/2, 25d/2, ami szintén egy mértani sorozat.
Mértani sorozatból a logaritmusfüggvény számtani sorozatot csinál.