Egy 1,5 cm3-es fecskendőben nitrogéngáz van (M=28g/mol). A kezdetben 150 kPa-os nyomást 0,45 MPa-ra emeljük, miközben az eredeti térfogatot harmadára csökkentjük. A hőmérséklet áll. ,77 °C. (Folyt. Lent)?


A nyomásváltoztatás közben vmennyi nitrogén gázt kiengedtünk. A nitrogén 2atomos gáz?

a, Határozza meg a gáz mennyiségét /µg/, amely távozott a rendszerből!

b, Mennyivel változott meg a gáz belső energiája?

Kérem részletezni!


2011. jan. 13. 13:13
 1/2 DudoloPocok ***** válasza:

1, Egyetemes gáz-törvény : pV=nRT


tudjuk V(1)=1/3V(2)

p(1)=3p(2)

T-állandó T-t kifejezve T=pV/nR


mindkét esetben T ua, igy

p(1)*V(1)/(n(1)*R) =p(2)*V(2)/(n(2)*R)


Beírva az azonosságokat :


p(1)*V(1)/(n(1)*R) =3*p(1)*1/3*V(1)/(n(2)*R)


egyszerűsítve p(1),V(1) R-el

n(1)=n(2), azaz nem csökkent a gáz mennyisége


2


E=3/2*n*R*T


n meghatározása egyetemes gáztörv az első állapotra felírva :


n=p*V/(R*T) innen E=3/2*p*V*R*T/R*T E=3/2 p*V


mivel a pV szorzat mindkét esetben állandó a belsőenergia változása nulla.

2011. jan. 16. 20:28
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi
2011. jan. 16. 20:53