Hogy oldjam meg? (törtes egyenlet)


x+4/x-4 + x-4/x+4 = 64/x^2-16


Hogy tudnám megoldani? Az is elég, ha csak elmagyarázzátok, hogy oldjam meg! :):))


2011. jan. 10. 16:12
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
feladtam, túl bonyolult és összetett....
2011. jan. 10. 16:18
 2/12 anonim ***** válasza:
A baloldalon a két törtet közös nevezőre kell hozni és alkalmazni az (a+b)*(a-b)=a^2-b^2 azzonnosságot a nevezőben. Így ugyan az lesz bal oldalt a nevező, mint a jobb oldalon, úgyhogy le tudsz egyszerűsíteni (de tenni kell kikötést!)
2011. jan. 10. 16:20
 3/12 anonim ***** válasza:
egyébként, ha jól számoltam, nem lesz megoldása :)
2011. jan. 10. 16:23
 4/12 A kérdező kommentje:

Mi lehet itt a közös nevező?

Ha négyzetre emelem, akkor lehetne mind2oldalon a nevező pozitív, de ugyanakkor az X már a negyediken lenne

2011. jan. 10. 16:36
 5/12 anonim ***** válasza:
a közös nevező: (x+4)*(x-4), amire ha használod az előbb említett azonosságot, akkor az lesz, hogy x^2-16, vagyis ugyanaz, mint az egyenlet jobb oldalán
2011. jan. 10. 16:45
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen:)

Már nem aggódom az ötösöm miatt:D

Egyébként biztos nem lett volna nehéz de 2 tényezős nevezőjű törtes egyenletet még nem oldottam meg de már értem koszonom még1x! :D:D

2011. jan. 10. 16:47
 7/12 anonim ***** válasza:

(x-4)(x+4)=x^2-16

EZ a közös nevező, miután megszoroztad mindkét oldalt vele ezt kapod:

(x-4)^2 + (x+4)^2=64

avagy:

x^2-8x+16+x^2+8x+16=64

2x^2+32=64

x^2=16

x1=4 x2=-4

2011. jan. 10. 16:49
 8/12 anonim ***** válasza:

megpróbálom részletesen leírni azért :)

(x+4)*(x+4)/(x+4)*(x-4)+(x-4)*(x-4)/(x+4)*(x-4)=64/x^2-16


[(x+4)^2+(x-4)^2]/x^2-16=64/x^2-16


x^2+8x+16+x^2-8x+16=64


2x^2=32


x=+-4


de ez nem lehet, mert akkor a nevező 0 lenne, ezért nincs megoldás

2011. jan. 10. 16:52
 9/12 anonim ***** válasza:

"mert akkor a nevező 0 lenne"

Lol, ezt kifelejtettem. Na EZÉRT kell mindig a kikötéssel kezdeni.

2011. jan. 10. 17:00
 10/12 A kérdező kommentje:

(x-4)*(x+4)nem lehet egyenlő nullával

Ez jó kikötésnek?

2011. jan. 10. 17:03
1 2