Ki tudná megoldani megoldani az alábbi fizikapéldát?


Az "A" városból 60km/h segességgel indul egy autó a 200km-re lévő "B" város felé. 15 perccel később az "A" városból egy 65km/h sebességgel haladó autó indul a "B" város felé. Utóléri-e útközben a később induló autó az első autót?


próbálkoztam, de nem ment, pedig könnyűnek gondoltam...

most tanultuk a gyorsulást, meg egyéb.... 9.osztály...

segítsetek légyszi! holnap TZ :S!!


2011. jan. 5. 19:33
 1/5 anonim válasza:

elég egyszerű szerintem, pedig nem szeretem a fizikát.

kiszámolod, hogy az első autó, mennyi idő alatt teszi meg az utat, azaz 200 km / 60 km/h, ez 3,33 óra lesz, ennyi idő alatt teszi meg.

a másik autó 200km / 65 km/h alatt teszi meg, ez 3 egész valamennyi

innen már ki tudod számolni :D remélem

2011. jan. 5. 19:54
 2/5 A kérdező kommentje:
hát, idáig én is eljutottam, csak az a 15 perc zavar meg... nem tudom folytatni :S
2011. jan. 5. 19:56
 3/5 anonim ***** válasza:
Hát megnézed, hogy mennyi az időkülönbség. Ha több, mint 15 perc, akkor nem éri utol; ha kevesebb mint 15 perc, akkor utoléri
2011. jan. 5. 19:59
 4/5 anonim ***** válasza:

A kérdés nem igazán korrekt, mert a később induló autó biztos utoléri a korábban indulót, de gondolom, a kérdés az akart lenni, hogy az utolérés a B városba érkezés előtt megtörténik-e?


Legyen

s = 200 km - a két város közti távolság

v1 = 60 km/h - az első

v2 = 65 km/h - a második autó sebessége

k = 0,24 óra - a késleltési idő


A teljes út ideje az első autó sebességével

T = 200/60

T = 3 egész 1/3 óra

T = 3 óra 20 perc


Ha t idő alatt találkoznak, akkor írható

v1*t = v2(t - k)

ebből 't'-t kifejezve

t = k*v2/(v2 - v1)

Behelyettesítve és kiszámolva

t = 3 egész 1/4 óra

t = 3 óra 15 perc

Mivel t < T, a később induló autó még a B városba érkezés előtt utoléri a korábban indulót.

2011. jan. 5. 20:10
 5/5 A kérdező kommentje:
köszi
2011. jan. 5. 20:46