Hogyan kell megoldani? (Matek)


Dolgozatban ez a feladat volt:


Hány olyan 6 jegyű szám van, melyben kétszer szerepel az 1-es?


Előre is köszi! Sajnos elment vele az időm, de nem jött ki. :(


2011. jan. 4. 23:12
 1/6 anonim válasza:

előfordulhat benne a 0.1.2.3.4.5.6.7.8.9 de az egye 2 X

első helyre irható 1 másodikra is 1 több egyes nem lesz tehát harmadik helyre 9 lehetőség van nem irtad hoy minden szám egyszer lehet ezért a röbbi helyre is 9 lehetőség

1x1x9x9x9x9 =6561 ilyen 6lyegyű szám (de rég tanultam már én ilyet :D )

2011. jan. 4. 23:24
 2/6 anonim ***** válasza:
Alapvetően ha a számban két adott helyiértéken egyes áll (pl.: 11xxxx) és hatjegyű, akkor 9*9*9*9 ilyen szám van, mert a többi helyen az 1-en kivül bármi állhat. Külön kell vennünk azt a lehetőséget amikor az első helyen áll az 1-es, hiszen az első helyen nem állhat 0! Úgy hogy az első helyen 1-es áll úgy összesen 5 féle képpen lehet a két egyesünk, ez jelent eddig 5*9*9*9*9-et, ehhez hozzájön amikor az első helyen nem áll egyes, ekkor 4+3+2+1, azaz 10 féle képpen lehetnek az 1-esek, viszont mivel az első helyen nem lehet nulla, ezért mindegyiknél csak 8*9*9*9 szám van, azaz 10*8*9*9*9+5*9*9*9*9 ilyen szám létezik...remélem jó:), ez 557685
2011. jan. 4. 23:25
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha a szám hat jegyű, akkor 6 helyi értéked van.


Tégy az első helyre 1 - est!

Ha a második helyen is egyesed van, akkor a többi helyre már tehetsz bármilyen számot, kivéve az 1 - est.

Így az első körben a lehetőségek száma:

1*1*9*9*9*9= 6561


Tégy az első helyre 1 - est, valamint a harmadik helyre is egyest! A többi helyre bármilyen számot írhatsz, kivéve az egyet, így az 9 számjegy lehetőség.

1*9*1*9*9*9= 6561


Könnyű észrevenni, hogy ha 1 - sel kezdel, akkor 5 másik helyre tehetsz még egyest, a többi helyen a maradék kilenccel mahinálsz. Ez 5*6561 = 32805 lehetőség


Ha az elsőt kihagyod, és a második helyen kezdesz eggyel, akkor kicsit változni fog a képlet: Az első helyen csak 8 lehetőséged lesz (0 és 1 nem lehet), a második helyen szerepel az 1, a maradék négy helyből egyet lefoglal a második egyes, három helyen marad a kilenc lehetőség

tehát 4 lehetőség *8*1*1*9*9*9 = 4* 5832= 23328


Ha a 3. számhelyed az 1, és egy továbbit választasz mellé, akkor a képlet: 3 lehetőség * 8*9*1*1*9*9 = 3* 5832= 17496


Ha a 4. számjegyed az egyes, és valamelyik az 5. vagy 6. közül, akkor 2 lehetőség * 8*9*9*1*1*9 = 2*5832 = 11664


És végül ha az 5. és a 6. számjegy az egyes, akkor 8*9*9*9*1*1, azaz 5832.


Ha ezeket a köröket összeadod:

5832+11664+17496 + 23328 + 32805 = 91125 olyan hatjegyű szám van, amiben kettő és csakis kettő 1 - es számjegyet írsz.

2011. jan. 4. 23:42
 4/6 anonim ***** válasza:

Szia!


A 3. válaszoló vagyok. A hosszú magyarázat miatt kicsit lemaradtam a gépeléssel, de azt néztem, hogy a második válaszoló ugyanazt írta, mint én, csak röviden összevonva azt, ha nem egyessel kezdesz.


Viszont szerintem a végösszegnél tévedett, 10*8*9*9*9, az 58320, 5*9*9*9*9 pedig 32805.

2011. jan. 4. 23:53
 5/6 vurugya béla ***** válasza:

Két esetre kell szétvenni a lehetőségeket:


1. Ha az egyik egyes az első helyen áll, akkor a második egyest öt helyre teheted le, a maradék négy üres helyet 9^4 -féleképp töltheted ki, mert az 1 kivételével minden számjegy mehet oda. Ez tehát 5*9^4 = 32805 eset.


2. Ha egyik egyes se áll első helyen, akkor a két egyes helyét (5 alatt a 2) = 10 -féleképp mondhatod meg. Az első helyre továbbá 8-félét tehetsz (mert 1-et és 0-t nem), a maradék 3 helyet pedig 9^3-féleképp töltheted ki.

Így ez 10*8*9^3 = 58320 eset.


Összesen tehát: 91125 eset.


Az a válaszoló jót írt, akinél ugyanez az eredmény van kettővel visszafelé! Csak nekem az a leírás körülményesebbnek tűnik.

2011. jan. 5. 00:03
 6/6 anonim ***** válasza:

3. vagyok.


Béla, igazad van, csak nem tudtam, mennyire kell neki indokolnia, milyen pepecs a matektanár.

2011. jan. 5. 20:46