Sürgős! Matek feladat! Valaki segítene? Köszönöm annak aki segít!


1, Szegedről Budapestre személyautóval 2,5 óra alatt lehet eljutni. Egy teherautóval, amely óránként 12 km-rel kevesebbet tesz meg, 3 óra volt az út. Hány km a két város távolsága?


2, Két munkásnak 400-400 darab egyforma alkatrészt kell elkészítenie. Egyikük egy óra alatt 5 darabbal többet készít el, mint a másik. Hány órát dolgoztak, és hány alkatrészt készítettek el külön-külön egy óra alatt, ha összesen 36 órát dolgoztak?


3, Egy francia kereskedő 39 euróért adott el egy árut. Mennyiért vette, ha annyi százalékkal drágábban adta, mint ahány euróért vette az árut?


Előre is köszönöm!!!


2011. jan. 3. 17:55
 1/6 anonim ***** válasza:

3. x euróért vette

x*(x/100 +1)=39

(x^2)/100 + x -39=0

beszorozzuk az egyenletet 100zal

x^2+100x-3900=0

megoldóképlettel a gyökök: -130 és 30

a negatív szám nem jó megoldás ezért a 30 a jó megoldás


A francia kereskedő 30 euróért vette az árut.

2011. jan. 3. 18:25
 2/6 anonim ***** válasza:

1.

személyautó

v(sebesség)=x

t(idő)=2,5 óra

s(távolság)=v*t=2,5*x


teherautó

v=x-12

t=3 óra

s=v*t=3*(x-12)


A távolságnak mindkét esetben ugyanannyinak kell lennie, mert az soha nem változik, így 3*(x-12)=2,5x

3x-36=2,5x

0,5x=36

x=72 km

s=v*t=72*2,5=180

vagy s=v*t=60*3=180

2011. jan. 3. 18:34
 3/6 anonim ***** válasza:

ha este 8ig senki nem küldi el a 2.feladat megoldását akkor azt is elküldöm majd:)

oké?:)

2011. jan. 3. 18:35
 4/6 A kérdező kommentje:
Rendeben köszönöm szépen!!! :)
2011. jan. 3. 18:43
 5/6 anonim ***** válasza:

úgy látom az emberek nem túl segítőkészek ma.na mind1.akkor megmondom a másodikat is.

1.munkás

x óráig dolgozik

1 óra alatt 400/x db alkatrészt készít el


2.munkás

36-x órát dolgozik

1 óra alatt 400/(36-x) db alkatrészt készít el

Az egyik 5 db-bal több mint a másik.

400/x +5=400/(36-x)

14400-400x+180x-5x^2=400x

5x^2+620x-14400=0


másodfokú egyenlettel a gyökök 20 és -144

a negatív szám nem megoldás

AZ EGYIK MUNKÁS 20 ÓRÁT DOLGOZOTT ÉS ÓRÁNKÉNT 20 ALKATRÉSZT KÉSZÍTETT EL,A MÁSIK MUNKÁS 16 ÓRÁT DOLGOZOTT ÉS ÓRÁNKÉNT 25 DARAB ALKATRÉSZT KÉSZÍTETT EL.

2011. jan. 3. 20:46
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!! :)
2011. jan. 4. 06:09