Kémia, mi más? Jól jönne egy kis segítség.


Lenne szíves valaki elmagyarázni, hogy számoljam ki egy megadott tömegből és egy égési reakcióból, hogy mennyi gramm égéstermék keletkezik?


Pl: 600 g benzolt égetünk.


2011. jan. 3. 16:11
 1/3 Silber ***** válasza:

Először felírjuk a reakcióegyeneltet.

2C6H6 + 15O2 -> 12CO2 + 6H2O

A mólszámok a kulcsfontosságú momentumok az ilyen típusú feladatokban. A tömegmegmaradás törvénye értelmében ugyanannyi tömegű anyag van az egyik, mint a másik oldalon.

Idő hiányában nem tudok többet írni.

Kiszámolod hány mól benzol van az egyik oldalon, hány mól oxigénnel reagál, és a reakcióegyenlettel arányosan fognak termelődni a termékek is.

2011. jan. 3. 16:20
 2/3 kanóc ***** válasza:

Kicsit részletezve az előző válaszoló megoldását:

A benzol égésének egyenlete:

2 C6H6 + 15 O2 ---> 12 CO2 + 6 H2O

Az atomok moltömege:

C = 12

H = 1

O = 16

Tehát

2 C6H6 = 2*(12*6+1*6) = 156

12 CO2 = 12*(12+16*2) = 528

Ha 600 g benzol égetésekor X g CO2 keletkezik, akkor

600 : X = 156 : 528, azaz

X = 600 * 528 / 156

A másik égéstermék a víz, annak a mennyiségét ugyanígy aránypárral tudod kiszámítani.

2011. jan. 3. 16:29
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2011. jan. 3. 17:19