Venturi csöves fizika példában valaki segítene?


Próbálom szemléltetni, hogy mi is a feladat pontosan:

egyenes cső-->1. mérési pont-->egyenes cső-->konfúzor-->torok(2. mérési pont)-->diffúzor-->egyenes cső

Annyi van megadva, hogy a két pont közti nyomásveszteség 1000 Pascal, és a két mérési ponthoz bekötött manométer kitérése 100 mm (a 2. mérési ponthoz tartozó szárban magasabb a higany).

A kérdés a térfogatáram, de nekem úgy tűnik, hogy ezek az adatok kevesek ahhoz hogy megoldjam a feladatot.

Köszi a segítséget!


2010. dec. 29. 13:10
 1/9 A kérdező kommentje:

Képpel egyszerűbb talán :)

[link]

2010. dec. 29. 13:22
 2/9 Silber ***** válasza:

Fel kell írni a veszteségmentes Bernoulli-egyenletet.

v(1)^2/2+p(1)/Ró(1)+g*h=v(2)^2/2+p(2)/Ró(1)+g*h

Sebességek és nyomások eltérnek. A sűrűségkülönbséget el szoktuk hanyagolni. H magasságok egyformák, így g*h tagok elhagyhatók.

v(1)^/2+p(1)/Ró=v(2)^2/2+p(2)/Ró. Van 4 ismeretlenünk (gondolom víz van a csőben), és 1 összefüggésünk. Akkor fel kéne írni a kontinuitási tételt.

Ró*v(1)*A(1)=Ró*v(2)*A(2)

v(1)*A(1)=v(2)*A(2)

Ez valóban kevés adat.

2010. dec. 31. 23:59
 3/9 anonim válasza:
Csak nem BME gépalap vizsgára készülsz? :D
2011. jan. 1. 19:09
 4/9 A kérdező kommentje:

Igencsak :)

Már többen is elgondolkoztunk rajta, azt senkinek semmi, gondoltam dobok ide egy kérdést, úgyis be vagyok regelve :D

2011. jan. 1. 20:55
 5/9 anonim válasza:
Ha megnyugtat,akkor elmondom,hogy szerintem ennyiből szerintem sem lehet megoldani. :)
2011. jan. 1. 21:04
 6/9 Silber ***** válasza:

Na. Az első válaszoló vagyok. Valóban kevés az adat, de elmondom meddig jutottam, és hogy mennyiben adtál rossz leírást.

A legszembetűnőbb: a manométerben nem lehet higany. Ugyanis 100Hgmm 13332,2368 Pa nyomáskülönbséget jelente, nem ezret. A manométer töltőfolyadékának sűrűsége 1019,368 kg/m^3.

Ezen kívül ezek jöttek még ki:

v(1)^2/2+p(1)/Ró=v(2)^2/2+p(2)/Ró

A cső különböző pontjain található fluidom sűrűségkülönbségét el szoktuk hanyagolni, ezért nem indexeltem azokat.

v(1)=v(2)*(D(2)/D(1))^2, ahol D2 és D1 az adott csőszakasz átmérője.

A Bernoulli-egyenletből és a kontinuitási egyenletből kijön, hogy:

v(2)=(v(1)^2+2000/Ró)^(1/2)

v(1)=(v(2)^2-2000/Ró)^(1/2)

Ezen kívül tudjuk, hogy p(1)=1000+p(2).

Ha meglenne az áramló közeg sűrűsége, már mehetne is tovább a számolás.

2011. jan. 2. 21:19
 7/9 A kérdező kommentje:

Áramló közeg a víz a feladat szerint, de tuti higany van a csőben a feladat szerint.

Viszont az 1000 Pascal az nem a nyomáskülönbség, hanem a nyomás veszteség.

2011. jan. 3. 00:42
 8/9 Silber ***** válasza:
Itt már értelmezési problémák vannak. Mit értessz nyomásveszteség alatt? Én azt értettem, hogy a 2. pontban a nyomás 1000 Pa-lal csökken az egyeshez képest, ennyi nyomás veszik el.
2011. jan. 3. 02:46
 9/9 Silber ***** válasza:
Aha, kicsit utánaolvastam. Viszont ha ez valóban nyomásesés, akkor itt már bejön a súrlódási együttható, a cső hossza, és még egyéb finomságok. Az mondjuk egy értelmes dolog lett volna, ha szó szerint leírod a feladatot... Nem mindegy hogy reális vagy ideális az áramlás, laminális/turbulens, HOGY EGYÁLTALÁN MIT SZÁLLÍTUNK (és nem csak a végén benyögni).
2011. jan. 3. 02:56