Fizika példában kéne segítség (? )

Mekkora kezdősebességgel kell h magasságból, a vízszintessel 30fokos szöget bezáró irányban elhajítani egy kavicsot, hogy 45fokos szögben csapódjon a talajhoz? (a közegellenállástól eltekinthetünk)
2011. jan. 4. 21:55
 1/2 anonim válasza:
NA szóval, ha nem tekintünk el a közegellenállástól akkor máris közelebb leszünk a megoldáshoz. Ugye ha 45 fokban szeretnéd,h a talajhoz csapódj akkor ugyancsak számolnod kell a közeg ellenállásával. Kielégítő volt válaszom?
2011. jan. 4. 22:08
 2/2 kanóc ***** válasza:

Legyen a kezdősebesség v0.

Ennek vízszintes komponense v0*cos30 = v0*gyök(3)/2, függőleges komponense v0*sin30 = v0/2

A vízszintes komponens a közegellenállás elhanyagolása miatt nem változik. 45 fokos becsapódás esetén a függőleges sebességkomponens megegyezik a vízszintessel, azaz az is v0*gyök(3)/2

Ehhez v0(gyök(3)/2-0,5) sebességnövekedésre van szüksége.

A sebességnövekedéssel a test mozgási energiája növekszik, de közben esik lefele és a helyzeti energia csökken. Az összenergia állandó.

1/2*m*(v0*gyök(3)/2)^2 - 1/2*m*(v0/2)^2 = m*g*h

m-mel lehet egyszerűsíteni, a g ismert, a h a feladat paramétere, így az egyenletben csak a v0 ismeretlen, tehát kiszámítható.

2011. jan. 4. 22:20