Mi a megoldás ebben a Fizika példában?

Egy halász csónakjával a folyón felfelé halad. A folyót átívelő híd alatt a vízbe ejti a tartalék evezőjét, ezt azonban csak fél óta múlva veszi észre. Ekkor visszafordul, és a híd után 5 km-rel éri utol az evezőt. Mekkora a folyó sebessége, ha a csónak vízhez viszonyított sebessége mindkét irányban ugyanakkora?
2009. szept. 26. 16:54
 1/5 anonim ***** válasza:

vf - folyó sebesége

vc -csónak sebessége

t - idő, az evező vízbeesésétő az utoléréséig.


Az evező (folyó) által megtett út a vízhez képest:

vf.t=5km


Csónak által megtett út folyón felfele (hídhoz viszonyítva) 1/2 óran keresztül:

(vc-vf).1/2=1/2vc - 1/2vf


Csónak által megtett út folyón lefele. Lefelé tartó út 1/2 óraval kevesebb, mint a teljes idő:

(vc+vf).(t-1/2)=vc.t - 1/2vc + vf.t -1/2vf


Az utóbbiból vonjuk ki az előbbit, megkapjuk a távolságot amivel eltávolodott a hídtól lefele. Ez megyegyezik az evező által megtett távolsággal, 5 km, (itt érte utol).


vc.t - 1/2vc + vf.t -1/2vf - 1/2vc + 1/2vf = vf.t


Ebből t=1óra

Ezt behelyettesítve a legelső egyenletbe:

vf.1óra=5km

vf=5km/óra

2009. szept. 26. 18:34
 2/5 anonim ***** válasza:

Bocs az első mondat:

Az evező (folyó) által megtett út a _hídhoz_ képest:

2009. szept. 26. 18:36
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm:)
2009. szept. 26. 21:21
 4/5 anonim válasza:

Azt nem értem , hogy neked az utolsó előtti egyenletből hogy jött ki az 1 óra?

Nekem abból, miután sok minden kiesik, az jön ki egyszerűen, hogy vf*t=vf*t ...

2014. szept. 14. 21:50
 5/5 anonim válasza:

Nekem más jött ki. Ugye a hídnál ejti bele az evezőt, és fél óra múlva veszi észre. Addig az evező ment X távolságot. A halász visszafordul, és a hídig fél órát kell menjen, mivel oda-vissza ugyanannyi a csónak sebessége a feladat szerint. Az evező már 2x-nél tart. Végül utoléri az evezőt, ami 5km-re van a hídtól. Tehát:

Az evező: 5km=2x+y Az y az egy óra múlvától a találkozásig lévő időtartam. A csónak: 0,5h+0,5h+z

Z= 1 óra múlva plusz a hídtól az evezőig.

5km=2x+y

5km=1h+Z


Én nem értem, miért 1 óra, hiszen egy óra alatt csak a hídig jut el a halász, mivel ugyanolyan a sebessége oda-vissza.

2015. febr. 4. 10:26