Hogyan kell ezt megoldani? (KÉMIA)


80 C-fokon telített KNO3 oldatot 50 C-fokra hűtve 77,5g só válik ki.Ha ugyanezt az oldatot 20C-fokra hűtjük,akkor 127,6g KNO3 válik ki.

Milyen tömegű oldatból indultunk ki?

Hány tömeg %-os 20 C-fokos oldat?

80 C-fokon 100g víz 169g,50C-fokon 85,5g, 20 C-fokon 31,6 g sót ad. Nagyonszépen kérem h aki megtudja ezt csinálni az segítsen nekem. Előre is köszönöm.:)


2010. dec. 26. 02:29
 1/4 anonim ***** válasza:

Szerintem kétismeretlenes egyenletből kellene kiindulni. Tudod, hogy 80C-on Y g víz X g sót old. Ez megfelel a 100g víz/169g só aránynak.

50C-on Yg víz X-77,5g sót old. Ez megfelel a 100g víz/85,5g só aránynak.

20C-on Y g vízben X-127,6g só van oldva, ami megfelel a 100g víz/31,6g só aránynak.

Ebből felírhatsz egyenleteket, amik alapján megoldható a feladat.

2010. dec. 27. 17:09
 2/4 A kérdező kommentje:
Nekem ez egyáltalán nem világos,sajnos nembírnád azt valahogy elmagyarázni,vagyis hogy ebből hogyan lesz egyenlet,?Am meg honnan van az a 127,6?köszy az eddigi segítséget!.
2010. dec. 28. 06:07
 3/4 anonim ***** válasza:

Arányokat kell felírnod, keresztbe szorzással:

80C-on 100g víz old --> 169g sót, akkor

Y g víz old --> X g sót.

X=(Y*169)/100

X=1,69X

Hasonlóan kell felírnod 50C-on és 20C-on is az arányokat, ebből kapsz hasonló egyenleteket.

Csak figyelned kell arra, hogy alacsonyabb hőfokon a víz marad Y g, de a benne oldott só tömege csökken. 50C-on X-77,5g lesz az oldott só tömege (hiszen ennyi válik ki az oldatból), 20C-on pedig X-127,6g. innen jön a 127,6, ennyi só válik ki.

2010. dec. 28. 23:16
 4/4 A kérdező kommentje:

Ezáltal a végeredmény

100 g H2O old 31,6 g KNO3-mat. Így az össz tömege az oldatnak 131,6 g. Tömegszázalék: %(m/m)=31,6/131,6*100=24,0122

A kiindulási oldat tömege: összeadjuk a 20 fokos oldat tömegét a kivált sók tömegével. 131,6+127,6+77,5=336,7 g.

2010. dec. 29. 00:28