Az ABC háromszög BAC és ABC szögének felezői D-ben és E-ben metszik a szemközti oldalt. Mekkora az a/ (2c+b) hányados értéke ha ED felezi az ADC szöget és ACB szög 15°?

2010. dec. 14. 16:35
 1/3 anonim ***** válasza:
0%
ADC és BAC szögek? Szögeket úgy szokás jelölni hogy a két oldal amelyek által be van zárva. magyarán sok a betű a szögeidben.
2010. dec. 17. 18:30
 2/3 anonim válasza:
nem, a középső betű az, aminél a szög van
2010. dec. 17. 21:19
 3/3 anonim ***** válasza:

1.válaszolónak: a BAC szög jelenti azt a szöget, aminek csúcsa A-nál van, szögszárai pedig az AB és AC félegyenesek.


A feladat megoldása:

A megoldás kulcsa a szögfelezőtétel használata, miszerint a háromszög bármelyik szögfelezője éppen a szomszédos oldalak arányában metszi a szemközti oldalt.


A feladat jelöléseivel ez konkrétan a következőket jelenti:


ABC háromszögben BE szögfelező, ezért AE/EC=AB/BC=c/a.

ADC háromszögben DE szögfelező, ezért AE/EC=AD/DC.


A két egyenletet összehasonlítva kapjuk, hogy AD/DC=c/a.


Másrészről a szinusz-tételt felírva az ABC háromszögre: c/a=sin15°/sin α


Szinusz-tételt az ADC háromszögre felírva: AD/DC=sin 15°/sin (α/2)


Tehát megkaptuk, hogy

sin15°/sin α=c/a=AD/DC=sin 15°/sin (α/2)


Innen:

sin α = sin (α/2)

2sin(α/2)cos(α/2)=sin(α/2) /leoszthatunk a pozitív sin(α/2)-vel

2cos(α/2)=1

cos(α/2)=1/2

α/2=60°

α=120°


Így a háromszög szögei: 120°, 45° és 15°-osak.


A szinusz-tételből adódóan:

a/(2c+b)=sin α /(2sinβ+sinɣ)= sin120°/(2sin15°+sin45°)=√2/2

2010. dec. 17. 21:31