9. osztályos matek feladat?


Az algebrai törtek összevonását vesszük! Értem és meg is tudom csinálni a könyvi példákat (Sokszínű matematika)De van 3 feladat, melyet nem tudok megoldani. A FERDE VONAL A TÖRT ALAKOT JELZI, TEHÁT AZ ALATTA VAN!!


a, 3x+1 /21-9x +x+2 /3x-7 +x+1 /6x-14

b, x+5 /4x^-25 - x-1 /4x^ +20x+25 + 1 /2x+5

c, y-3 /y^+2y+1 - 1 /y+1 - 3-y^ /y^(itt a harmadikon)+ 3y^+3y+1


"^"= A MÁSODIKON VAN A TÖRT!!!!!


Remélem érthető, köszönöm, aki segít :D


2010. dec. 6. 15:49
 1/5 anonim válasza:

A) (x+1)/(21+3x9) + (x+2)/(3x-7)+ (x+1)/(6x-14) egyszerűsítettem a törteket ahol lehetett (csak az elsőnél tudtam)

Első tört: (x+1)*(21+3x)=21x+21+3x+3xˇ=24x+3xˇ+21+3x=8x+xˇ+7

Második tört: (x+2)*(3x-7)=3xˇ+6x-14-7X=3xˇ-x-14

Harmadik tört: (x+1)*(6x-14)=6xˇ+6x-14x-14=3xˇ-4x-7


A)=8x+xˇ+7+3xˇ-x-14-3Xˇ-4x-7=xˇ+3x-14!!

(elvileg jó)

2010. dec. 6. 16:57
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de ez ÖSSZEVONÁS (BŐVÍTÉS), ez pont az egyszerűsítés ellentéte. Az eredmény : -1/6 lesz. (megoldokulcsból néztem).
2010. dec. 6. 17:04
 3/5 anonim ***** válasza:

Algebrai tört egyszerűsítése = közös nevezőre hozás nevezetes azonosságokkal, és a műveletek elvégzése után egyszerűsítés.


1. feladat

(3x+1)/(21-9x) + (x+2)/(3x-7) + (x+1)/(6x-14)

Észrevenni:

21-9x = 3(7-3x) = -3(3x-7)

3x-7 marad

6x-14 = 2(3x-7)


Közös nevező lesz a 6(3x-7)

A törtek így alakulnak, 1. tagnál figyelni a mínusz előjelre:

( (-6x-2) + (6x+12) + (3x+3) )/ ( 6(3x-7) )

Összevonások elvégzése után:

(3x+13) / (18x - 42).


Nem tudom erre vonatkozik-e a -1/6?

A másik kettőnek az eredménye hasonló módszerrel nálam:

(4x^2+22x-5) / ( (2x+5)^2*(2x-5)

illetve

(y^2-8y-15) / (y+1)^3

2010. dec. 6. 22:11
 4/5 anonim ***** válasza:

Javasolok valamit :)) de csak "titokban".

[link]

A legeslegutolsó link :)

2011. márc. 27. 18:59
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi, nem azzal van a bajom, hogy nem tudom megnézni a megoldást! (a könyvem hátuljában benne van :D ), hanem azt már nem írják le, hogy hogyan kell számolni, hogy jön ki a végeredmény. De azért köszönöm :D
2011. márc. 28. 16:00