Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mennyi a valószínűsége, hogy...

Mennyi a valószínűsége, hogy "A"és"B" egymás mellé kerül?

Figyelt kérdés

A kérdésből is kitűnik, hogy azok próbálkozzanak a válasz megfejtésével, akik járatosak a valószínűségszámításban. Természetesen nem a nyers eredményre vagyok kíváncsi, mert olyanból nekem már 5 db van, ezeket most nem írom, le majd esetleg menet közben. Szóval a feladat;


Tíz ember leül egy padra; "A-J". Mennyi a valószínűsége, hogy "A"és"B" egymás mellé kerül, ha minden elhelyezkedés egyformán valószínű. Két ülésrend nem különbözik, ha mindenkinek ugyanazok a szomszédai.


2010. nov. 30. 20:21
 1/8 anonim ***** válasza:

az ilyen feladatokat tipikusan úgy könnyű megcsinálni, hogy a rossz eseteket számolod össze, majd kivonod ezek számát az összesből.


Itt is.

2010. nov. 30. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A és B helye kötött, a maradék 8 szabadon ülhet bárhol, tehát 8!. A helye azonban 9 helyen lehet lekötve (mert egy hely B-é), így 9*8! (ez tkp. 9!, de a félreérthetőség elkerülése végett nem így írom).

Az összes lehetséges ülés pedig 10!. A feladat valószínűsége tehát 9*8! : 10!, egyszerűsítve 1 : 10, vagyis 10%.

2010. nov. 30. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Első: biztos könnyű 3,6 millió esetből kiszemezni a megfelelőket? :)
2010. nov. 30. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

előző: igazad van, félreolvastam, és a nem szomszédosakat akartam megcsinálni. Jogos, én néztem el.

Viszont, hogy visszavágjak, a megoldásodban van egy kis hiba;P

Ha alaposan végiggondolod, akkor valószínűleg rájössz, mit felejtettél ki.

2010. nov. 30. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
először nekem is az 1:10 jött ki, aztán mikor sokadjára elolvastam, feltűnt az utolsó mondat, ami számomra nagyon megbonyolította az ügyet. "két ülésrend nem különbözik, ha mindenkinek ugyanazok a szomszédai." Először a kiválasztásnál variáltam a tükörképek kivonásával ekkor kijött 1:5; majd 1:4 is, de aztán arra gondoltam, hogy ez inkább az összes eseményre vonatkozik, tehát a 3,6 M-t elosztottam kettővel, a kívánt eseményt "AB egymás mellett 9!" meg megszoroztam kettővel, mivel szerintem BA esetben is egymás mellett vannak. no ekkor 2:5 jött ki. Én erre az utolsóra tippelnék mint jó eredmény, de már annyira kavargott a fejem, hogy inkább megkérdeztem mást is :)
2010. dec. 1. 09:30
 6/8 A kérdező kommentje:

még egy dolog;

itt most a kívánt esemény az amikor "AB" egymás mellett van!

2010. dec. 1. 09:35
 7/8 anonim ***** válasza:

"két ülésrend nem különbözik, ha mindenkinek ugyanazok a szomszédai."


Ez a rész kimaradt nekem, ez viszont azt jelenti, hogy ha megforditjuk a padot, akkor az igy kapott "forditott" ülésrend is ugyanannak számit, mint az előző.


Igy viszont jó megoldás az előző, mert fel lehet emiatt tenni, hogy A a B jobbján ül, és tényleg akkor jól lett összeszámolva a dolog.


A matek része még menne is, csak olvasni ne kéne...:)

2010. dec. 1. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
akkor a 2:5 lenne a jó megoldás?
2010. dec. 1. 19:37

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!