Hogyan csináljam meg ezt a feladatot?


Van egy x magasságú létra. Én szabályos időközönként ledobok róla egy-egy (egyforma méretű) kavicsot. Milyen magas a létra, ha a második és a harmadik kavics közt 95cm van?

(magántanár adta ezt a feladatot, de mivel ilyet még nem csináltunk, nem tudom hogyan kell)

Előre is köszönöm!


2010. nov. 27. 14:50
 1/7 Silber ***** válasza:
Ez így önmagában még kevés. Hiszem ha egyforma erővel dobtad volna a köveket, akkor ugyanoda esnek. Viszont ha eltérővel, akkor az egyik távolság/kezdeti sebesség adatunk mindenképp szükséges. Mert nem mindegy hogy 20 centire van a közelebbi kő, vagy 50 m-re.
2010. nov. 27. 16:02
 2/7 A kérdező kommentje:

kimaradt:

a köveket nem dobom, hanem ejtem (tehát nincs kezdősebessége), ugyanolyan magasságról. Az éppen induló kő és az éppen leeső kő között 6 szabadon eső kő van. A 6 szabadon eső kő közül a 2. és a 3. távolsága 95 cm.

2010. nov. 27. 16:05
 3/7 anonim ***** válasza:

A 8 kő között 7 távolság van, a feladat úgy is felfogható, mintha egy kő útjának 1, 2, 3, ...7 időegység alatt megtett útjának a helyét egymásra fényképezték volna. Mivel 7 táv van, az időegység a földetérés idejének 7-ed része, vagyis

t = T/7

ahol T a földetérésig eltelt idő

A feladatban megadott távolság (h) a 3*t és a 2*t idő alatt megtett utak különbsége.

h = 0,95 m

g = 10 m/s²

Az útképletbe behelyettesítve

h = (g/2)[(3t)² - (2t)²]

h = (g/2)(5t²)

Ebből

t² = 2h/5g = 2*0,95/50

t² = 1,9/50


A földet érésig eltelő idő ennek 7-szerese

T = 7t,

ezalatt teszi meg a kő a létra magasságának megfelelő távolságot.

Az útképlettel a létra magassága

H = (g/2)*T² = 5*T²

H = 5*49t² = 5*49*1,9/50 = 49*1,9/10

H = 9,31 m

=========


DeeDee

***********

2010. nov. 27. 19:07
 4/7 A kérdező kommentje:

Huhh :D köszönöm!

Én a következő módszerrel csináltam meg (nem ugyanannyi az eredmény, légyszi mond meg, hogy miért nem):

Tehát a szabadesés arányai ezek:

0:1:4:9:16:25:36:49

A 2. és a 3. közt 3 egység és 95 cm a távolság. Ez azt jelenti, hogy 1 egység 31,6cm (95/3).

Akkor így:

0:31,6:126,4:505,6:790:1137,6:1548,4cm

Az én megoldásom szerint a látra magassága 1548,4 cm.

Szerintem a tied a jobb, ezt azért írtam le, mert a megoldásodból azt szűrtem le, hogy értesz ehhez, és ezért megkérdezem tőled, hogy EZ a megoldás miért rossz?

2010. nov. 27. 19:17
 5/7 A kérdező kommentje:
egyébként NAGYON hálás vagyok a válaszért :D
2010. nov. 27. 19:17
 6/7 anonim ***** válasza:

Tökéletes a gondolatmeneted, csak egy pici tévedés van a kivitelezésben.

0:1:4:9:16:25:36:49

A feladat szerint a szabadon eső kő 2. és a 3. pozíciója közti távolság van adva.

A 0 nem tartozik a szabadon esők közé, hiszen még el sem engedted.:-)

A kérdéses szakasz a 9 és a 4 egységnyi út közötti 9-4=5 egység.

Mivel a 95/5 = 19, ezt megszorzod 49-cel, az pontosan 931 cm-t (9.31 m) eredményez.

Egyébként a te megoldásod egyszerűbb, mint az enyém, látszik, hogy ismered a szabadesés törvényeit, gratulálok!


DeeDee

***********

2010. nov. 27. 19:41
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!
2010. nov. 27. 20:58