Milyen excel képlet tudja ezt kiszámolni?


A probléma a következő: egy ingatlanosnál kezdtem el dolgozni, és néha azt kéne kiszámolnom, hogy milyen áron hirdessünk meg egy ingatlant, amiért a tulajdonos meghatározott összeget akar kapni.


Pl. egy ház kerül 100 millió forintba. A mi közvetítési díjunk br 5%. Ez 5 millió ft. De ha eladjuk a házat 105 millióért, akkor a 105 millió 5%-a nem 5 millió, hanem 5m 250ezer. Így a tulajdonos csak 99m 750ezret kap. Ilyen kerek számokkal nem is annyira nehéz kisakkozni, de olyan számokkal kéne számolnom, hogy mittudomén... pl 17m650ezer ft-os lakásnak mennyi a pontos hirdetési ára...


Tudtok ebben segíteni? Biztos van rá valami képlet...


2010. nov. 26. 14:04
 1/5 anonim ***** válasza:
52%

Tegyük fel a1 az érték akkor így néz ki:

=(A1*1,05)-((A1*1,05)*0,05)

2010. nov. 26. 14:12
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ne 1,05-tel szorozd, hanem 1,0526316-tel.

Ez már egy egész jó közelítés.

2010. nov. 26. 15:48
 3/5 anonim ***** válasza:
52%
Miért? 5%ról volt szó nem 5,26mittooménmennyiről
2010. nov. 26. 15:56
 4/5 anonim ***** válasza:

A 2. válaszoló tökéletes választ adott.


A végső árból 5% a közvetítési díj, a maradék 95% a tulajdonosé, és épp ez a 95%-os rész kell az adott összeg legyen, pl a 17,65m Ft. Tehát az a kérdés, milyen számnak a 95%-a éppen 17,65m Ft, ehhez pedig osztani kell a számot 0,95-tel.


x/0,95 = x*1,052632

2010. nov. 26. 17:25
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


Staten, a te képleteddel 99M750e ft jött ki.

A második válaszoló szorzatával kb jó lett az eredmény.

2010. nov. 26. 17:30