Sn/n négyzet(a négyzet csak a 2. n-re vonatkozik) egyenlő 5


d=?


Ha lehet, és nem nagy fáradtság, csak pár szóban megindokolva, meg hogy melyik képletből vezethető le... köszi.


2010. nov. 24. 22:33
1 2 3
 1/25 A kérdező kommentje:
Ja és bár a d-ből kiderül de számtani sorozat. Rá nem tudok jönni miből kéne zet levezetni... egy biztos, hogy az n négyzet 25 vagy nagyobb, mert egy szám négyzete csak akkor végződik 5-re ha 5-re végződik az alapszám is, illetve az Sn-nek is 0-ra vagy 5-re kell végződnie...
2010. nov. 24. 23:01
 2/25 anonim ***** válasza:
Köszönjük, hogy kinézed belőlünk a lehetséges választ.
2010. nov. 24. 23:20
 3/25 A kérdező kommentje:
Hát reménykedem mert nekem nem akar leesni :)
2010. nov. 24. 23:22
 4/25 anonim ***** válasza:
S_n-t ki tudod fejezni a-val, d-vel és n-nel. Ennyi kell hozzá, ezt leosztod n^2-tel, és ez az egész egyenlő lesz 5tel. átrendezed, és mivel az egyenlet minden n-re igaznak kell lennie, így kijön d (meg mellesleg a is).
2010. nov. 24. 23:38
 5/25 A kérdező kommentje:
Fú nem tudnád leírni az egyenletet? Kérlek szépen... ha van időd...
2010. nov. 24. 23:42
 6/25 A kérdező kommentje:

(2a1+(n-1)d)n

2nnégyzet egyenlő 5 ez a képlet jó?


csak nem tudom úgy átrendezni hogy kijöjjön d-re...

2010. nov. 24. 23:47
 7/25 A kérdező kommentje:

10n=(a1+an)


10n=(a1+a1+(n-1)*d) jó lehet ha beírok egy akármilyen számot n helyére? De akkor az értékek nem ugyanazok lesznek

2010. nov. 24. 23:57
 8/25 A kérdező kommentje:
sztem ez nem ilyen egyszerű bár nem értek hozzá...
2010. nov. 25. 00:08
 9/25 A kérdező kommentje:
Megvan, 12,5 a d! Köszi a segítséget!!!
2010. nov. 25. 00:17
 10/25 anonim ***** válasza:

"10n=(a1+a1+(n-1)*d) " Ez jó.


A megoldás viszont nem 12 és 5 (próbáld meg behelyettesíteni). Valószínűleg csak elszámoltad.


Bármely n-re igaz lesz a fenti összefüggés, ebből már kapásból is leolvasható, hogy mennyi d, de ha így nem megy, akkor próbálj meg n helyére behelyettesíteni dolgokat (minden n-re igaz az összefüggés, tehát bármely konkrét n értéket behelyettesítve is az lesz), és abból is kijön.


"sztem ez nem ilyen egyszerű bár nem értek hozzá..."

De, nagyon gyakran ilyen egyszerű, ha az ember látja, miről van szó, csak ehhez az kell, hogy ne eleve úgy álljon hozzá, hogy nem értek hozzá. Mateknál ez az egyik legfontosabb, hogy hogyan állunk hozzá, van olyan fontos, mint a szellemi képességek

2010. nov. 25. 11:18
1 2 3