Hogy kell ezt a matek feladatot megoldani? A 2004-es felvételiben volt!


A piacon egy árus háromféle almát árul: goldent, jonatánt és starkingot. Egy vevő megkér-dezte, hogy mennyibe kerülnek. Az árus így válaszolt:

– Nagyon olcsón adom! Ha vesz 1 kg jonatánt és 1 kg starkingot, akkor 120 forintot fizet. 1 kg starking és 1 kg golden éppen kétszer ennyibe kerül. Ennél pedig éppen 30 forinttal fi-zet kevesebbet, ha 1 kg goldent és 1 kg jonatánt vesz.


Mennyibe kerül 1kg jonatán, 1kg starking és 1kg golden alma külön külön?


A 2004-es felvételiben volt, amit most gyakorlásképp oldok meg...De nem értem ezt az egy feladatot...Levezetné nekem valaki? A megoldókulcs nem jó, mert csak a végeredmény van benne és nekem a megoldás menete kéne...


2009. jan. 13. 16:06
 1/8 anonim válasza:
100%

először is ez egy háromismeretlenes egyenlet

három egyenletből áll

legyen: jonatán=j, golden=g, starkling=s

a) 1j+1s=120

b) 1s+1g=240

c) 1g+1j=210

az a) egyenletből kifejezed s-t

s=120-j

behelyettesíted a b) egyenletbe

(120-j)+g=240

kifejezed ebből a g-t

g=240-(120-j) ---> g=240-120+j ---> g=120+j

ezt behelyettesíted a c) egyenletbe

120+j+j=210

120+2j=210

2j=90

j=45

a 45öt visszahelyettesíted a g=120+j és az s=120-j egyenletbe

g=120+45=165 s=120-45=75

most már megvan mindegyik ismeretlen értéke

ellenőrzésképpen felírod a három egyenletet a most már konkrét értékekkel és lám kész :)

2009. jan. 13. 16:39
 2/8 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi...:))
2009. jan. 13. 16:42
 3/8 anonim válasza:

nincs mit:)

laza 5 percembe került:)

2009. jan. 13. 16:43
 4/8 anonim ***** válasza:

Szia! Sztem ez a megfejtés!:


Adatok:

a. J + S = 120 > J = 120 - S

b. S + G = 240 > G = 240 - S

c. J + G = 210


Behelyettesítek a c. egyenletbe.:


(120 - S) + (240 - S) = 210

120 - S + 240 - S = 210

360 - 2S = 210 / -210, + 2S

150 = 2S /:2

75 = S


Az S=75-öt helyettesítsd be az a. és a g. képletekbe, és egyenlet megoldásával megkapod az J (45) és G (165) értékét. Majd pedig a számokat behelyettesítve tudsz ellenőrizni.

Sok sikert az érettségihez!

2009. jan. 13. 16:47
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Sztem logikailag egyszerűbb:

1j+1s=120

1s+1g=240

1g+1j=210

Ha megnézed az uccsó két egyenletet, kiderül, hogy a "g" állandó, viszont ha az "s" helyett "j"-t veszünk, akkor 30 ft-al olcsóbb. Ebből következik, hogy a "j" 30ft-tal olcsóbb, mint "s", (mivel a "g" ára mindkét esetben ugyanannyi). Vagyis a "j"-t (vagy "s"-t ízlés szerint) kifejezhetjük: 1j+30=1s

ezt behelyettesíted az első egyenletbe: 1j+1j+30=120, megoldod, kijön: 1j=45

1j+30=1s, vagyis 1s=75

kiszámolod az uccsó egyenletet, és kijön, hogy 1g=165.

2009. jan. 13. 16:53
 6/8 anonim ***** válasza:
26%
ez az érettségi??? ilyeneket 7.-ben csináltunk általánosban...
2009. jan. 13. 20:39
 7/8 A kérdező kommentje:
Ez nem érettségi, KÖZPONTI FELVÉTELI nyolcadikosoknak...
2009. jan. 13. 21:33
 8/8 anonim válasza:
100%

Szia!


Látom már több jó választ is kaptál, de leírom én is egy kicsit másképp, nekem így a legkönnyebb.


j+s=120

s+g=240

g+j=210


j+s+s+g+g+j=120+240+210=2j+2s+2g=570 /:2


j+s+g=285


j+s=120 ---> g=285-120=165


s+g=240 ---> s=240-165=75


g+j=210 ---> j=210-165=45


Nekem így a legkönnyebb, Te meg döntsd el, hogy hogy szeretnéd!


Sok sikert a központihoz!!!


Egy kilencedikes

2009. jan. 14. 14:01