Matematika háziban segítséget kérnék? (9. évfolyam)


A szorzattá alkításnálnál 3 módszert tanulunk(kiemelés, kiemelés csoportosítással, nevezetes azonossgágok).


A TK.-ban így szól az utasítás: "Alakítsk szorzattá az alábbi kifejezéseket!"


a, x4+x2+1

b, x4+4

c, x8+4

MINDENHOL A NÉGYZETEN VAN PL. 4 A NEGYEDIKEN!!


Őszintén szólva fogalmam sincs melyiket, hogy kell, mert kiemelést nem lehet, csoportosítást sem, marad a azonosság. De hogy kell megoldani? :D Aki ráér és segít annak Köszönöm.


2010. nov. 17. 15:44
 1/6 anonim ***** válasza:

Mindhárom feladatban a kifejezés a^2-b^2 alakba írható, és ezzel (a-b)(a+b) formában szorzattá alakítható.


Például az első:

x^4+x^2+1=(x^4+2x^2+1)-x^2=(x^2+1)^2-x^2=(...)*(...)

2010. nov. 17. 15:57
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, akkor az első példa az kész van? Akkor a2-b2 nevezetes szorzatót használjuk? Nem nagyon értem, hogy jött ki, esetleg eltudod magyarázni?
2010. nov. 17. 16:04
 3/6 anonim ***** válasza:

Az első kifejezést sikerült szorzattá alakítani ezzel:

(x^2+1)^2-x^2=(x^2+1-x)(x^2+1+x) alakban.

Felbontottuk két kisebb fokú polinom szorzatára az eredetileg negyedfokú polinomot.


Az ötlet annyi volt, hogy önmagában ez majdnem (x^2+1)^2=x^4+2*x^2*1+1^2 volt, csak ebből még le kellett vonni x^2-et. Azaz előállítottuk 2 négyzet különségeként, a^2-b^2 alakban, ahol a=x^2+1, b=x

2010. nov. 17. 16:12
 4/6 A kérdező kommentje:
Nem akarok pofátlannak tűnni, de esetleg megoldanád a "b" feladatot is? Fontos lenne nekem, ha igen, akkor azt nagyon megköszönném.
2010. nov. 17. 16:20
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha megértetted, mit is csináltunk az a) részben, akkor remélem, ezeket is megérted:


x^4+4=(x^4+4x^2+4)-4x^2=(x^2+2)^2-(2x)^2=...


x^8+4=(x^4+4x^4+4)-4x^4=(x^4+2)^2-(2x^2)^2=...

2010. nov. 17. 16:30
 6/6 A kérdező kommentje:
Nem nagyon értem, de mindegy, azért köszönöm a segítséget! :(
2010. nov. 17. 16:38