Egy szabályos konvex sokszögnek 10-szer annyi átlója van, mint oldala. Hány oldala van?2010. nov. 16. 20:37
1/2 anonim válasza:
Az átlók száma=((n-3)*n)/2 (ez egy tört, számláló:(n-3)*n, nevező:2), ahol n a csúcsok száma,mert minden csúcsból hárommal kevesebb átlót lehet húzni mint ahány szöge van a síkidomnak, ugyanis saját magába, és a két szomszédos csúcsba nem húzol átlót.Ekkor azonban minden átlót kétszer számoltál, tehát el kell osztani 2-vel.
Tehát tudjuk, hogy az átlók száma[ ((n-3)*n)/2 ]tízszer annyi mint az oldalaké(n->ahány csúcs, annyi oldal), azaz
(n-3)*n)/2=10n /*2
(n-3)*n=20n /:n
n-3=20 /+3
n=23
Tehát 23 oldala van.
2/2 anonim válasza:
Bocsi most látom, hogy kicsit összecsúszott.
(n-3)*n)/2=10n
(n-3)*n=20n
n-3=20
n=23
Így van helyesen.Csak le akartam íni mit csinálok az egyenlettel.