Ezt a matematikai feladatot hogyan lehet megoldani?

Egy szabályos konvex sokszögnek 10-szer annyi átlója van, mint oldala. Hány oldala van?
2010. nov. 16. 20:37
 1/2 anonim ***** válasza:

Az átlók száma=((n-3)*n)/2 (ez egy tört, számláló:(n-3)*n, nevező:2), ahol n a csúcsok száma,mert minden csúcsból hárommal kevesebb átlót lehet húzni mint ahány szöge van a síkidomnak, ugyanis saját magába, és a két szomszédos csúcsba nem húzol átlót.Ekkor azonban minden átlót kétszer számoltál, tehát el kell osztani 2-vel.

Tehát tudjuk, hogy az átlók száma[ ((n-3)*n)/2 ]tízszer annyi mint az oldalaké(n->ahány csúcs, annyi oldal), azaz

(n-3)*n)/2=10n /*2

(n-3)*n=20n /:n

n-3=20 /+3

n=23

Tehát 23 oldala van.

2010. nov. 16. 20:52
 2/2 anonim ***** válasza:

Bocsi most látom, hogy kicsit összecsúszott.

(n-3)*n)/2=10n

(n-3)*n=20n

n-3=20

n=23

Így van helyesen.Csak le akartam íni mit csinálok az egyenlettel.

2010. nov. 16. 20:57