Kémia feladat. Fontos! Mi a tapasztalati képe? Bővebben lent.

Egy laborban vizsgálatra kaptak két vegyületet (A és B). Mindkettő szerves és megegyezik az összetételük. Szén: 40,00 tömeg % oxigén: 53,5 tömeg % és valamennyi hidrogén. Az A vegyület biztosan gáz halmazállapotú és (25 oC-on és standard nyomáson) 1,00 g-ja 817 cm3 térfogatú. Mi lehet az A vegyület tapasztalati képe?
2010. nov. 12. 16:04
 1/6 anonim ***** válasza:
Tapasztalati képlet van, ami azt jelenti hogy azonos számú elemekből áll de más kapcsolódásban.
2010. nov. 12. 16:19
 2/6 anonim ***** válasza:
Ez a Junior Fresssh játéknak a feladata. A csapatnak önállóan kellene megoldania!
2010. nov. 12. 16:30
 3/6 A kérdező kommentje:
ezt a kémia szorgalmim:D
2010. nov. 12. 16:39
 4/6 Silber ***** válasza:

Nézzük csak... (Csaláshoz nem szabad használni!)

m(A)=1 g

V(A)=817 cm^3=0,817 dm^3

M(C)=12 g/mol

M(O)=16 g/mol

M(H)=1 g/mol

T=25°C

p=101,325 kPa

Az utóbbi kettőből kijön, hogy 1 mol ideális gáz standardállapotban 24,5 dm^3 térfogatú.

V(m)=24,5 dm^3/mol

n=V/V(m)=0,817 dm^3/24,5 dm^3/mol=0,033 mol

M=m/n=1 g/0,033 mol=30,303 g/mol

Most ki kellene találnunk a molekulát felépítő különböző minőségű atomok arányát.

1. verzió: Találgatás józan paraszti ésszel.

x*12+y*16+z=30

X a C, y az O, z pedig a hidrogének számát adja meg. C, H, és O mindenképp van benne. Ha két O lenne benne az már kapásból 32 g lenne, így 1 db-nak kell lennie. C-ből ha kettő lenne az még mindíg csak 24, de egy oxigént hozzáadva már megint túllépnénk a 30-cas határt (24+16=40), így az is kiesett. Így C=1, és O=1. A H-kkal kiegészítve így kapjuk a CH2O képletet.

12+16+2=30 g/mol


2. verzió: Matematika a tömegarányok felhasználásával.

30 g 1 mol A anyag moláris tömege.

Így a molekulán belül m(C)=0,4*30=12g. Ez megfelel 1 mol szénnek.

m(O)=0,535*30=16,05 megközelítőleg 16g, ami 1 mol O.

Így itt is kijött, hogy a tapasztalati képlet (hidrogénekkel korrigálva):

CH2O.

Így az egyik vegyület a formaldehid (gáz halmazállapotú), a másik pedig a... ? Nem hiszem, hogy lenne még egy anyag (B), amelynek ugyanez lenne a konstitúciója. Mivel kiszámoltuk a moláris tömeget, így csak és kizárólag ezen összetétel lehetséges, amelyet így már összegképletnek hívunk.

2010. nov. 12. 20:15
 5/6 Silber ***** válasza:
Talán egy köszönöm jól esne, baszod!
2010. nov. 14. 12:00
 6/6 A kérdező kommentje:
köszikee:D csak most vettem észree:( bocsi utólag is :DD hnapra kell bevinnem kémiára remélem jól sikerül :D
2010. nov. 14. 17:23