Törtek? (lent) (Kérdésed túl rövid, a magyarázatod hosszú. )


Törtek! Nagyobbak biztos tudtok segíteni! Negyedikes vagyok nem tudom hogy lehet a törtet vegyesszámba, egészszámba átírni és közös nevezőre hozni pont hiányoztamn nincs senki akitő megkérdezhetném!

Kérlek segítsetek elég egy szabályt írni! Köszönöm!! :)


2010. nov. 10. 14:05
 1/1 Ignis Subdialis ***** válasza:

7

- = 2 és 1/3 (vegyesszám, azaz egész szám és maradék)

3

Megnézed, hogy a számlálóban (felső) hányszor van meg maradék nélkül a nevező (alsó). Ez lesz az egész szám. Mellé csak felírod a maradékot törtben, ha lehet, akkor egyszerűsíted.

Pl.: 15/6 = 6/6 + 6/6 + 3/6 = 1 + 1 + 3/6 = 2 és 1/2

Tizedestörtbe úgy kell átírni, hogy egyszerűen elosztod a számlálót a nevezővel.

Pl.: 15/6 = 15:6 = 2,5

Vagy 57/12 = ? Írásban osszuk el:

57:12 = 4,75

_90

__60

Normál alakú törteket közös nevezőre hozni úgy kell, hogy megkeresed a legkisebb olyan számot, amely osztható bármelyik nevezővel maradék nélkül, ez a "legkisebb közös többszörös". Olyan számot találni, amiben minden nevező megvan maradék nélkül, legkönnyebben úgy lehet előállítani, hogy összeszorzod a nevezőket. Természetesen ha mondjuk ilyen nevezőid vannak: 7, 4, 2 - akkor a 2-t elhagyhatod, hiszen a 4 eleve maradék nélkül osztható kettővel. Ha megvan a "legkisebb közös többszörös", akkor meg kell nézni, hogy hánnyal kellett megszorozni az adott nevezőt, hogy megkapd a közös nevezőt, s ennyivel meg kell szorozni a számlálót is.

Pl. 4/5 + 3/7 + 11/6

A nevezők rendre: 5, 7, 6.

A legkisebb közös többszörös itt 5*7*6 = 210

210:5 = 42, tehát a 4/5-ből (4*42)/210 = 168/210 lesz.

210:7 = 30, tehát a 3/7-ből (3*30)/210 = 90/210 lesz.

210:6 = 35, tehát a 11/6-ból (11*35)/210 = 385/210 lesz.

Oldjuk meg hát:

4/5 + 3/7 + 11/6 = 168/210 + 90/210 + 385/210 = (168+90+385)/210 = 643/210 = 3 és 13/210 = 3,063

2010. nov. 11. 02:15