A 2025-nél kisebb természetes számok mindegyikét megszorozzuk +1-gyel, vagy -1-gyel, s az így kapott szorzatokat összeadjuk. Melyik az a legkisebb pozitív egész szám, amelyiket ezzel az eljárással kaphatunk meg? Válaszodat indokold!

nov. 27. 16:36
 1/2 krwkco ***** válasza:

"Melyik az a legkisebb pozitív egész szám, amelyiket ezzel az eljárással kaphatunk meg?"

A válasz: a legkisebb pozitív egész szám, azaz 1.

Állítsuk párba a számokat így:

-2+3=1

-4+5=1

-6+7=1

...

-2024+2025=1

2024/2=1012 párunk lesz. Az összegük 1012. Fordítsuk meg 506 párban az előjeleket. Akkor az összeg 0-vá változik.

Hozzáadjuk még az 1-est. Az eredmény 1. És annál nincs kisebb pozitív egész szám.

nov. 27. 19:06
 2/2 krwkco ***** válasza:

Bocs! Nem jó. A 2025 öt nem vehetjük ide.

A számok összege 1-től 2024-ig = 2025*2024/2. Ami páros. Ha egy n szám előjelét megváltoztatjuk, akkor a változás 2n lesz. Vagyis az eljárás eredménye mindig páros marad. A legkisebb pozitív, páros egész az 2.

És az 1-es hozzászólásban leírt módszrrel elő is lehet állítani.

nov. 27. 19:14