Valaki segítene ezekben a hatványozós feladatokban?


Ezekhez a feladatokhoz annyi segítséget kaptam a tanártól hogy pírmtényezős felbontásban kell megcsinálni számológép használata nélkül, de fogalmam sincs hogy lehetne

1) Melyik a kisebb

10 a tizenötödiken vagy 8 a negyediken szorozva 125 az ötödiken-nel


2)16harmadikon * 4másodikon * 8másodikon / 32 a negyediken


3)10 a minusz 20-on és 20 a minusz 10-en


Aki megtudja csinálni elmagyarázná nekem a megoldás menetét? Fontos lenne..19 ehhez hasonló feladatom van még :/


2010. nov. 5. 13:16
 1/5 anonim ***** válasza:

Remélem, a prímtényezőre bontás és a hatványozás azonosságaival tisztában vagy. Ha nem, elő a könyvet és megtanulni.

A továbbiakban feltételezem ezeket az ismereteket.

A feladatok megoldásához azonos alapra kell hozni a tagokat, úgy már elvégezhető az összehasonlításuk.

Ennek legegyszerűbb módja a hányadosukat vizsgálni.


1. feladat

a = 10^15

b = 8^4 * 125^5

Az átalakítások

a = 10^15 = (2*5)^15 = 2^15 * 5^15 = 2^15 * 5^(3*5) = 2^15 * (5^3)^5 = 2^15 * 125^5

b = 8^4 * 125^5 = (2^3)^4 * 125^5 = 2^12 * 125^5

mivel

a/b = (2^15 * 125^5)/(2^12 * 125^5) = 2^3 = 8 > 1

ezért

a > b

**************


2. feladat


a = 16^3 * 4^2 * 8^2

b = 32^4

Átalakítás

a = 16^3 * 4^2 * 8^2 = (2^4)^3 * (2^2)^2 * (2^3)^2 = 2^12 * 2^4 * 2^6 = 2^(12+4+6) = 2^22

b = 32^4 = (2^5)^4 = 2^20

a/b = (2^22)/(2^20) = 2^2 = 4 > 1

a > b

******************************

3. feladat


a = 10^(-20)

b = 20^(-10)

mivel

a = 10^(-20) = 1/(10^20)

b = 20^(-10) = 1/(20^10)

ezért

a/b= (20^10)/(10^20)

A számláló

sz = 20^10

A nevező

n = 10^20 = 10^(2*10) = (10^2)^10 = 100^10

sz/n = (20^10)/(100^10) = (20/100)^10 = (1/5)^10 = 1/(5^10) = 0,0000001024 < 1

ezért

a < b

**************************************


Ha nem elég részletes, írjál.


DeeDee

***************

2010. nov. 5. 14:59
 2/5 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszodat

igazából nem nagyon értem amit leírtál mert én csak hatvány azonosságokat és egész számok prím tényezős felbontását tanultam. könyvben csak hatvány azonosságok vannak.

2010. nov. 5. 15:16
 3/5 anonim ***** válasza:

a 10 a tizenötödikent szétszedheted úgy, hogy 2 a tizenötödiken * 5 a tizenötödiken


a 8 az 2 a harmadikon, ha ezt a negyedikre emeled az 2 a tizenkettediken lesz

a 125 az 5 a harmadikon, ha ezt ötödikrere emeled, az 5 a tizenötödiken.


szóval:

2 a tizenötödiken * 5 a tizenötödiken

2 a tizenkettediken * 5 a tizenötödiken

láthatóan az első nagyobb.


a többi ugyanígy... hozd azonos alapra őket, mert csak úgy lehet összehasonlítani.

2010. nov. 5. 18:21
 4/5 anonim ***** válasza:

"...mert én csak hatvány azonosságokat és egész számok prím tényezős felbontását tanultam." Ezeken kívül semmi más nem szerepel az átalakításokban, így nem értem, hogy mit nem értesz.

Írd le azt a sort, ami nem világos, megbeszéljük.


DeeDee

********

2010. nov. 5. 18:56
 5/5 A kérdező kommentje:

már értem de néha akadnak még gondjaim vele.

köszönöm hogy elmagyaráztad.

azzal volt a problémám hogy a hatványt prímtényezősen át kellett alakítani..nem tudtam hogy így kell ezt.

de már rég más feladatok okoznak nekem fejtörést.

2010. nov. 5. 19:10