Matek házi szöveges feladatokban segítettek?


Az őszi vásáron kabátot, öltönyt és cipőt vett Pisti. A kabát ötször annyiba került, mint a cipő; a cipő pedig 3000 Ft-tal olcsóbb volt, mint az öltöny. Összesen 20500 Ft-ot fizetett. Mennyibe került a cipő?

Megoldás:

5x+y-3000=20500

Ez az egyenletfelírás (nem) jó?


Következő:

Eszter tortájának a 2/5 részét ő ette meg, 1/3-át Dávid és a család többi tagja a maradék 200 grammon osztozott.

Mekkora volt a torta? Hány tortát evett Eszter és Dávid külön-külön?


Nekem ez nem világos, de vmit felírtam.

x*2/5+x*1/3=200


Segítettek?


2011. szept. 28. 15:01
 1/5 anonim ***** válasza:

Elsö példa:

kabát = x

cipö = y

öltöny = z


1) 5y=x

2) 3000+y=z

3) x+y+z=20500


Ezekböl:

X=12500

y=2500

z=5500

2011. szept. 28. 15:11
 2/5 BKRS ***** válasza:

Kabat ara: k

Cipo ara: c

oltony ara: ö

k=5c

c=ö-3000, ez azt is jelenti, hogy c+3000=ö

k+c+ö=20500

Mindent a cipo araban a legkenyelmesebb kifejezni, mert az benne van mindegyik egyenletben.

5c+c+c+3000 = 20500

7c=17500

c=2500

Es akkor ebbol mar a tobbit ki tudod szamolni viszahelyettesitessel.

2011. szept. 28. 15:12
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

És a másikban is segítettek?

2011. szept. 28. 15:14
 4/5 anonim ***** válasza:

Mindig csak egy ismeretlent használj, és egymásból fejezd ki a keresett értékeket.


1.

öltöny = x

cipő = x-3000

kabát = 5 cipő = 5 * (x-3000)

ez a 3 összesen 20500, innen rád bízom


2.

Eszter = 2/5x

Dávid = 1/3x

x - 2/5x - 1/3x = 200

innen ezt is rád bízom

2011. szept. 28. 15:14
 5/5 BKRS ***** válasza:

Eszter tortájának a 2/5 részét ő ette meg, 1/3-át Dávid és a család többi tagja a maradék 200 grammon osztozott.

Mekkora volt a torta? Hány tortát evett Eszter és Dávid külön-külön?


Torta eredeti merete T.

T= (2/5)T + (1/3)T +200

A torteket kozos nevezore hozva:

(15/15)T = (6/15)T + (5/15)T + 200

(15/15)T = (11/15)T + 200

(11/15)T kivonasa mindket oldalbol:

(4/15)T = 200 // Ezt osszuk 4-gyel

(1/15)T = 50 // Ezt szorozzuk 15-tel

T = 750

A torta 750g volt.

Eszter 2/5 tortat evett, 750g-nak a 2/5 resze 300g

David 1/3 tortat evett, 750g-nak az 1/3 resze 250g

2011. szept. 28. 16:26