Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki segítene? Nem látom át...

Valaki segítene? Nem látom át az életkritériumokat, melyek azok, abszolút és potenciális életkritériumok, biológia 11. osztály

Figyelt kérdés

Az életjelenségek oké, olyan tulajdonságai egy anyagi rendszernek ami alapján azt élőnek tudjuk nyilvánítani. Azonban egyszerre nem lesz jellemző egy élőre az életjelenségek mindegyike, ezért vannak életkritériumok, amelyek viszont minden pillanatában egy élőnek jellemzői lesznek.


Viszont amikor utánanéztem az életkritériumoknak, belezavarodtam:

-egyrészt, órán felsoroltuk: elhatárolódás, szabályozottság, energiaátalakítás, anyagátalakítás, programozottság, tehát 5.

-az interneten viszont sok helyen láttam az abszolút és potenciális életkritériumok megnevezést. az első (abszolút életkritériumok) egyed szintjén létezik csak, viszont potenciális életkritériumra találtam a populáció diverzitását, szelekciót (tehát ez meg populációra vonatkoztatott, gondoltam magamban, és ez ok), de olvastam még növekedésről fejlődésől is mint pot. életkritériumok, de miért?

-mindenhol valahogy máshogy írják le. valahol a halált is beleveszik, valahol pedig nem a pot. kritériumok között (és miért nem abszolút kritérium ez, az egyed is meghal, nem értem)


És hogy honnan tájékozódtam?

-tankönyvemből, ahogy említettem órai jegyzetből, interneten található pptékből, Mozaikból egyéb magyarázatokból,...


Valaki segítene nekem hülyének ?



#feladat #házi #biológia #élet #életkritériumok
okt. 7. 20:31
 1/4 anonim ***** válasza:

A potenciális az nem minden szervezetre, vagy szervezeti szintre, vagy adott élőlény adott állapotában igaz.


Pl. egy egysejtűnél a fejlődés és a növekedés egy nehezen értelmezhető fogalom, vagy például egy kifejlett egyed sem "fejlődik" már, hanem maximum öregszik. A növekedés is bizonyos élőlényekben egy adott életkort követően leáll, másokban meg nem.


Szelekció, meg diverzitás pedig nem egyed, hanem populáció szintjén igaz.


A halál pedig szintén nem minden élőlény, minden egyedére igaz. Több példát is olvashatunk "halhatatlan" állatokról, élőlényekről.


Habár én ezt a felosztást nem ismerem, szerintem nem egyed-populáció szinten kell értelmezni, hanem az élet szűkebb és tágabb felfogásában. Az abszolútban minden élőlény az adott állapotában (az egyed fejlettségi szinttől függetlenül) közösen osztozik, a potenciálisban viszont nem.


Nem vagy hülye! Kifejezetten értelmes;)

okt. 7. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!


Tehát összefoglalva:

-Az abszolút életkrotériumok azok az állítások amelyekkel egy anyagi rendszerről könnyen eldönthető, hogy élő-e vagy sem.

Mert ezek az élőlények minden pillanatában jelen lesznek, egy egyed egységére vonatkoztathatóan:


- (önszabályozó) anyagcsere (anyagátalakítás és energiaátalakítás, önvezérlés és szabályzás, elhatárolódottság, programozottság


A potenciális életkritériumok pedig opcionálisan jelen lévő kritériumok halmaza az élők között. Nem minden pillanatban lesznek jellemzőek az élőkre. Ezek inkább a fajfenntartással kapcsolatos életkritériumok:


- szaporodás, evolúció, egyedfejlődés


Még egy kérdés: az öszvér fajta, ugye (rendszertani besorolásban) és nem alfaj kategória?


-mert ugye mesterségesen

tenyésztett, ált. nemesítéssel létrehozott élők fajtának tekinthetőek,


és nem alfaj, mert az pedig azt mondja ki, hogy ha az eltérő helyen élő egyedek jobban hasonlítanak egymásra mint a többi populáció egyedeire akkor egy alfajba tartozik a két egyed. Viszont ez emberi beavatkozás nélküli, természetes módon született egyedekre vonatkozik, ugye?

okt. 10. 08:28
 3/4 anonim ***** válasza:

Az öszvér faj-hibrid. Fajtának nem tekinthető.

A faj ugye világos, olyan állatok tartoznak egy fajba, melyek egymással párosodva szaporodni képes utódot hoznak a világra.

A fajta a fajon belül, mesterségesen kialakított feno- és genotípus a háziállatok fajtáin belül. A fajták egymás között képesek keveredni, de azonos fajtán belül szaporodó állatok magukhoz hasonló egyedeket eredményeznek.


Az öszvérre egyik sem igaz. Két faj, a ló és a szamár keresztezéséből jön létre, öszvér az öszvérrel, vagy lóval, szamárral nem képes utódot létrehozni (kivételes esetektől eltekintve).

okt. 10. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Aha, köszönöm!!
okt. 11. 09:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!