Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki segítene? Nem látom át...

Valaki segítene? Nem látom át az életkritériumokat, melyek azok, abszolút és potenciális életkritériumok, biológia 11. osztály

Figyelt kérdés

Az életjelenségek oké, olyan tulajdonságai egy anyagi rendszernek ami alapján azt élőnek tudjuk nyilvánítani. Azonban egyszerre nem lesz jellemző egy élőre az életjelenségek mindegyike, ezért vannak életkritériumok, amelyek viszont minden pillanatában egy élőnek jellemzői lesznek.


Viszont amikor utánanéztem az életkritériumoknak, belezavarodtam:

-egyrészt, órán felsoroltuk: elhatárolódás, szabályozottság, energiaátalakítás, anyagátalakítás, programozottság, tehát 5.

-az interneten viszont sok helyen láttam az abszolút és potenciális életkritériumok megnevezést. az első (abszolút életkritériumok) egyed szintjén létezik csak, viszont potenciális életkritériumra találtam a populáció diverzitását, szelekciót (tehát ez meg populációra vonatkoztatott, gondoltam magamban, és ez ok), de olvastam még növekedésről fejlődésől is mint pot. életkritériumok, de miért?

-mindenhol valahogy máshogy írják le. valahol a halált is beleveszik, valahol pedig nem a pot. kritériumok között (és miért nem abszolút kritérium ez, az egyed is meghal, nem értem)


És hogy honnan tájékozódtam?

-tankönyvemből, ahogy említettem órai jegyzetből, interneten található pptékből, Mozaikból egyéb magyarázatokból,...


Valaki segítene nekem hülyének ?



#feladat #házi #biológia #élet #életkritériumok
tegnap 20:31
 1/1 anonim ***** válasza:

A potenciális az nem minden szervezetre, vagy szervezeti szintre, vagy adott élőlény adott állapotában igaz.


Pl. egy egysejtűnél a fejlődés és a növekedés egy nehezen értelmezhető fogalom, vagy például egy kifejlett egyed sem "fejlődik" már, hanem maximum öregszik. A növekedés is bizonyos élőlényekben egy adott életkort követően leáll, másokban meg nem.


Szelekció, meg diverzitás pedig nem egyed, hanem populáció szintjén igaz.


A halál pedig szintén nem minden élőlény, minden egyedére igaz. Több példát is olvashatunk "halhatatlan" állatokról, élőlényekről.


Habár én ezt a felosztást nem ismerem, szerintem nem egyed-populáció szinten kell értelmezni, hanem az élet szűkebb és tágabb felfogásában. Az abszolútban minden élőlény az adott állapotában (az egyed fejlettségi szinttől függetlenül) közösen osztozik, a potenciálisban viszont nem.


Nem vagy hülye! Kifejezetten értelmes;)

tegnap 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!