Talajszintről függőlegesen 15 m/s kezdeti sebességgel feldobott test potenciális energiája milyen ma gasságban lesz az ugyanezen magasságbeli kinetikus energiájának 11 %-a?


#energia #fizika #Mérnokfizika
2023. dec. 19. 20:33
 1/4 anonim ***** válasza:

Helyzeti energia: mgh

Mozgási energia: 1/2 mv²

A kettő összege a dobás pillanatától nem változhat. Ekkor 1/2 * m * 15² = 112,5m

Fel kell írni két egyenletet:


1. mgh = 0,11 * 1/2 * m * v² // kiejtjük m-et

gh = 0,055 v² // osztunk g-vel, aminek értéke 10 m/s²

h = 0,0055 v²


2. mgh + 1/2 * m * v² = 112,5m // kiejtjük m-et

gh + 1/2 v² = 112,5

10h + 1/2 v² = 112,5

10h = 112,5 - 1/2 v²

h = 11,25 - 0,05 v²


Ezt kell visszahelyettesíteni az 1. egyenletbe:

11,25 - 0,05 v² = 0,0055 v²

0,0555 v² = 11,25

v² = 202,7

Ebből már ki tudjuk számolni h-t:

h = 11,25 - 0,05 * 202,7 = 1,115 m

2023. dec. 19. 20:49
 2/4 krwkco ***** válasza:

Ehelyzeti=0,11*Emozgási

Ehelyzeti+Emozgási=Eteljes

Ehelyzeti=Eteljes/1,11

mgh=0,5*m*v²/1,11

h=0,5*(15m/s)²/(1,11*10m/s²)=10,1 m

2023. dec. 19. 21:37
 3/4 krwkco ***** válasza:

Rossz volt az egyik átalakítás:

Ehelyzeti=0,11*Emozgási

Emozgási=Ehelyzeti/0,11

Ehelyzeti+Emozgási=Eteljes

Ehelyzeti=Eteljes/(1+1/0,11)

mgh=0,5*m*v²/(1+1/0,11)

h=0,5*(15m/s)²/((1+1/0,11)*10m/s²)=1,115 m

2023. dec. 19. 21:47
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2023. dec. 20. 00:57