Segítesz? Lehet h könnyű de nem értem.

Egy 12 cm × 18 cm-es méretű fénykép körül egyenlő szélességű keret van. Határozzuk meg a keret szélességét, ha területe egyenlő a kép területének a 75%-ával.
2010. nov. 4. 01:30
 1/3 A kérdező kommentje:
elvileg másodfokú egyenletre vezetne
2010. nov. 4. 02:04
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Nemcsak elvileg, gyakorlatilag is másodfokú egyenlet jön ki. :-)


Adott

a0 = 12 - a fénykép egyik oldala

b0 = 18 - a fénykép másik oldala

így

T0 = a0*b0 = 216 - a fénykép területe

Tk = 0,75*T0 = 162 - a keret területe

x = ? - a keret szélessége


Miből jön össze a keret területe?

Rajzolj egy téglalapot, majd köréje a keretet. Ha a kisebbik téglalap oldalait (a0, b0) meghosszabbítod a keretig, azonnal leolvasható az ábráról, hogyan jön össze a keret területe:

Van

két a0*x

két b0*x

és a sarkokban

négy x²

nagyságú terület.

Ezek összege egyenlő a keret területével


Képlettel

Tk = 4x² + 2*a0*x + 2*b0*x = 162

Kiemelés után

Tk = 4x² + 2x(a0 + b0) = 162

mivel

a0 + b0 = 30

Ezt behelyettesítve és nullára rendezve

4x² + 60x - 162 = 0

egyszerűsítve

x² + 15x - 40,5 = 0

másodfokú egyenlet jön ki.

Gondolom, ennek a megoldása nem okoz problémát, de figyelmeztetlek, nem szép kerek szám a gyök!

Ellenőrzés végett

x = 3[√(43) - 5]/2

a gyök alatt csak a 43 van.


DeeDee

***********

2010. nov. 4. 03:47
 3/3 A kérdező kommentje:
Tökéletes, nagyon szépen köszönöm!!!
2010. nov. 5. 02:41