Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ezt az abszolútérték fv-t...

Ezt az abszolútérték fv-t hogy kell ábrázolni?

Figyelt kérdés

f(x)=|x+3|-|x-2|


Tudom, hogy így fog kinézni: [link]


De a kérdés az, hogy amikor elkezdem ábrázolni, nyilván nem tudom még, hogy mi jön ki belőle. Tehát akkor a megoldás az, hogy addig rajzolgatom a pontokat, amíg ki nem adja a függvény képét?


tegnap 17:02
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

Ezt is értem, csak egyszerűen a folyamat nem áll össze nekem, hogy ha látok egy ilyen függvényt, mint a f(x)=|x+3|-|x-2|, és az a feladat, hogy ábrázoljam, akkor mit kezdjek vele?

Elkezdem kiszámolgatni, hogy ha x = 0, akkor mi lesz y, és ábrázolom. Utána, ha x = 1, akkor mi lesz y, és azt is ábrázolom... és így tovább. Én ennyit tudok. Ezért kérdeztem, hogy van-e jobb módszer. Hiába írja le valaki, hogy itt 3 lineáris függvényről van szó, magamtól soha az életben nem jöttem volna rá.

tegnap 21:35
 12/14 anonim ***** válasza:

Az megvan, hogy minden abszolútérték-függvény két lineáris részből tevődik össze, ugye? És, hogy lineáris függvények összege lineáris?


Na, úgy szeretnél erre a képletre tekinteni, hogy vannak neki lineáris szakaszai, ezek pedig ott törnek meg, ahol valamelyik abszolútérték-függvény hasában 0 van. Így ha a számegyenest elvágod ezeknél a pontoknál, akkor a közbülső részeken csak lineáris függvényeid lesznek, amiket a 21:09-es válasz alapján ki tudsz találni.


> „Igen, a lépegetős módszerrel. mx+b b-nél metszi az Y tengelyt, majd egyet kell jobbra lépni, és m-et fel vagy le, attól függően, hogy negatív vagy pozitív.”

Azt is lehet, hogy kiszámolod őket 2 pontban, és ezt a két pontot vonalzóval összekötöd. (Persze az nem árt, ha utána ránézel, hogy sikerült-e szépen, akár a lépegetős módszerrel.)

tegnap 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:

"Az megvan, hogy minden abszolútérték-függvény két lineáris részből tevődik össze, ugye?"


Eddig nem volt meg...


"És, hogy lineáris függvények összege lineáris?"


Erről sem hallottam eddig.


"ezek pedig ott törnek meg, ahol valamelyik abszolútérték-függvény hasában 0 van"


Ezt nem értem. Mit jelent az, hogy "valamelyik abszolútérték-függvény hasában 0 van"? Arra gondolsz, hogy pl. |x+3| = 0?

tegnap 21:41
 14/14 anonim ***** válasza:

> „»És, hogy lineáris függvények összege lineáris?« – Erről sem hallottam eddig.”

Ez úgy jön ki, hogy ha f(x) = m1*x + b1 és g(x) = m2*x + b2, akkor az összegük

h(x) = f(x) + g(x) = m1*x+b1 + m2*x+b2 = m1*x+m2*x + b1+b2 = (m1 + m2)*x + (b1 + b2),

ahol (m1+m2)-t m3-mal, és (b1+b2)-t b3-mal jelölve (ugye mind a kettő konstans)

h(x) = m3*x + b3,

ami éppen egy lineáris függvény.


> „»Az megvan, hogy minden abszolútérték-függvény két lineáris részből tevődik össze, ugye?« – Eddig nem volt meg...”

Itt bocsánatot kérek, és egy kicsit visszakozom, inkább csak az olyan abszolútérték-függvényekre mondom, amiknek az argumentuma lineáris függvény. Viszont lényegében pont ezt írta le a 21:09-es válaszadó, és arra azt írtad (amíg én a 21:36-os választ írtam), hogy ezt érted. Az |x|-et tudod ábrázolni?


> „Ezt nem értem. Mit jelent az, hogy »valamelyik abszolútérték-függvény hasában 0 van«? Arra gondolsz, hogy pl. |x+3| = 0?”

Nem, a függvény hasában az a valami van, amit benyelt a zárójelek közé (amik egy picit emlékeztethetnek egy hasra – oké, az abszolútérték esetén egy elég abs-os lapos hasra…). Szóval arra gondolok, hogy x + 3 = 0, azaz ami az abszolútértékben van.

Más szavakkal: ott lesz a törése az abszolútértéknek, ahol az argumentuma előjelet vált, azaz éppen átmegy a 0-n.

tegnap 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!