Matek feladat!? Egyenletrendsz.


Nagyon nem értem, levezetné valaki?

Derékszögű háromszög átfogója 3√5 méter. Ha az egyik befogót 133(egész)1/3 százalékkal, a másikat 16(egész)2/3 százalékkal növeljük, akkor a két befogó együtt 14 méter hosszú lesz. Mekkorák az eredeti háromszög befogói?


2010. okt. 31. 02:29
 1/1 anonim ***** válasza:

jelölje a két befogót x és y.


Pithagorasz-tételből tudjuk, hogy x^2+y^2=(3√5)^2=45.


A feladat további részéből tudjuk, hogy x*233,333/100 + y*116,666/100 = 14. (ha valamit 133,333 százalékkal növelünk, az azt jelenti, hogy a 100+133,333=233,333 százalékát vesszük, tehát 233,333/100-zal szorozzuk, a 16,666 százalékos növelésnél hasonlóan).


Ez két ismeretlen két egyenlet, megoldod.


Annyit még egyszerűsítésként, hogy a 133egész 1/3 százalék az pont az 4/3, a 16egész2/3 százalék meg 1/6, szóval ezt a százalékszámítást lehet egyszerűbb formában is írni (a megoldás menetét nem befolyásolja, csak mégis szebb):

X*7/3+y*7/6=14 (itt megint azért 7/3dal szorzok, mert 4/3-dával növeltem, tehát (1+4/3)=7/3szorosát veszem).

2010. okt. 31. 10:22