Egy p(x)=x^2+bx+c másodfokú polinom egyutthatoi pozitív egeszek. Tudjuk, hogy p(b)=b^3+2 és p(c) prímszám. Mennyi p(c) értéke?


Itt sajnos elindulni se igazán tudok.

Az alap p(x) függvény miért segitseg itt nekünk?

Nem jövök rá.


jún. 21. 20:33
 1/3 anonim válasza:
Próbáld meg x helyére behelyettesíteni a c változót, ekkor megkapod a p(c) függvényt. Ha szorzattá alakítod és felhasználod a prímszámok fogalmát (osztói csak 1 és önmaga), valamint azt, hogy pozitív egész számokról beszélünk, akkor megvizsgálva, hogy melyik tag lehet 1, megkapod c értékét. Behelyettesítve a p(c) függvénybe, megkapod annak az értékét is. Továbbá, p(b) függvény ehhez a feladatrészhez egy nem szükséges adat. Akkor kellene hozzá, ha p(x) függvényt szeretnénk pontosan meghatározni.
jún. 21. 21:12
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az első ajánlotta, írjuk be x helyére a c-t:


p(c) = c^2 + bc + c


Majd emeljünk is ki, ahogy ajánlotta:


= c*(c+b+1)


Két pozitív egész szám szorzata csak akkor lehet prímszám, hogyha az egyik prím, a másik 1. Tekintve, hogy c+b+1 csak akkor lehetne 1, hogyha a két betű közül az egyik nem negatív lenne, amit viszont a feladatkiírásnak ellent mondana, ezért kizárásos alapon c értéke csak 1 lehet.


Tehát a másodfokú függvényt már p(x)=x^2+bx+1 alakban keressük.


Ezen a ponton viszont már az első válaszolónak nincs igaza, ugyanis ennyiből p(c) értéke nem határozható meg egyértelműen, mivel b-től függ.


Most jön az, hogy a másik feltétellel foglalkozunk. Most x helyére b-t írjuk be:


p(b) = b^2 + b*b + 1, vagyis p(b) = 2b^2+1, valamint

p(b) = b^3 + 2


A tranzitív reláció értelmében, amik p(b)-vel egyenlőek, azok egymással is, így:


2b^2 + 1 = b^3 + 2


És ezt az egyismeretlenes egyenletet meg kell oldanunk. Rendezzük az egyenletet:


0 = b^3 - 2b^2 + 1


Ennek az egyenletnek ránézésre b=1 megoldása, de ezen kívül lehet más megoldás is (szám szerint 3 lehet összesen egy harmadfokú egyenlet esetén). Többféle megoldás is lehet a továbbjutásra, de aki az algebrai átalakításokban járatosabb, az a következő útvonalat tudja választani; alakítsuk át a jobb oldalt úgy, hogy nevezetes azonosságokat tudjunk alkalmazni;


0 = b^3 - b^2 + 1 - b^2


Az első két tagból ki tudunk emelni b^2-et, a második két tagra az (a+b)*(a-b) képletet tudjuk alkalmazni:


0 = b^2*(b-1) + (1-b)*(1+b)


Sajnos ebben az esetben csak majdnem van két azonos szorzótényezőnk, de egy előjelváltással tudjuk ezt orvosolni:


0 = b^2*(b-1) - (b-1)*(1+b)


Így pedig ki tudunk emelni (b-1)-et:


0 = (b-1)*(b^2-b-1)


Egy szorzat értéke akkor és csak akkor 0, hogyha legalább az egyik tényezője 0, így vagy b-1=0, vagyis b=1, vagy pedig b^2-b-1=0, ennek pedig nincsenek pozitív egész megoldásai.


Tehát az egyetlen szóba jöhető értéke a b=1, és mivel c=1 volt, ezért a


p(x)=x^2+x+1


volt a kérdéses polinom. Még ellenőriznünk kell, hogy (c+b+1) értéke prímszám-e; 1+1+1=3, ami prímszám, tehát minden feltétel teljesült.


A kérdésre pedig a válasz:


p(c=1) = 1^2+1+1 = 3.

jún. 22. 02:55
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindkettőtöknek a segitseget.

Nagyon szépen és érthetően le írtátok, így már értem.

Köszi :)

jún. 22. 12:15