Ha egy félig nyitott (0,5m²) ablakon 45 fokban fúj be a 14km/h szél, akkor hány percig kell szeplőztetni, hogy egy 20m² szobában átjárót a levegő?


Ha egy félig nyitott 1x1m (0,5m²) ablakon 45 fokban fúj be a 14km/h (kb. 8 csomóval, ami megfelel az átlag magyarországi légmozfásnak) szél, akkor hány percig kell szeplőztetni, hogy egy 20m² ami 60m³-es szobában átjárót a levegő?

A 45°-öt felvehetjük úgy is, hogy 0,25m² a bevásárlás?


Elméleti számítás kérdés, mert sok változó megválaszolatlan. Inkább úgy is lehetett volna, hogy egy x (~0,25m²?) résen mennyi idő alatt megy át 60m³ levegő 14km/h légmozgasnál.


2024. jún. 5. 16:10
 1/2 anonim ***** válasza:
31%

Szerintem itt a szinusz 45°-kal kell számolni, ami 1/gyök2, vagyis kb. 0,71-es szorzót jelent nem pedig 0,5-öst.

És akkor a hatásos keresztmetszet: 0,71*0,5m^2=0,3536 m^2-en áramlik be a levegő merőlegesen.

A 14 km/h = 3,8888 m/s és akkor a másodpercenkénti beáramló térfogat a kettő szorzata:

V=3,8888 m/s * 0,3536 m^2 = 1,375 m^3/s.

És akkor ez ennyi idő alatt teszi ki a szoba teljes térfogatát:

t=V/v(V)=60 m^3 / (1,375 m^3/s) = 43,63 s.

A nagy V a térfogat, a kis v a sebesség jele, és a v(V)-vel a térfogatváltozás sebességét jelöltem. A zárójel pedig azért kell, hogy a mértékegység (m^3/s) is a nevezőben legyen, mert így jön ki végül a szekundum a számlálóban.

Vagyis a válasz az, hogy kevesebb, mint 44 másodperc alatt beáramlik annyi levegő amennyi a szobában van, de az már más kérdés, hogy mivel a cserélődés nem 100%-os, hiszen összekeveredik a benti levegő a kintivel, ezért ennyi idő alatt még nem cserélődik ki teljesen, de ennek néhányszorosa alatt már közel 100%-ban igen, tehát elég csak mondjuk 5 percig szellőztetni, ha nagy a hőmérséklet különbség.

Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet. :)

2024. jún. 5. 21:52
 2/2 anonim ***** válasza:
A "befújt" levegő hol távozik? A #1 számítása egyébként nagyjából helyes, ha van egy "ellenablak" amelyen kiáramlik a levegő.
2024. jún. 7. 20:52