Egy búvárharangot (alulról nyitott kamrájú harang alakú testet) a víz alá merítünk 10 méter mélységben. Mekkora lesz ekkor a harangban a levegő nyomása és térfogata a kezdeti nyomáshoz, illetve térfogathoz képest?

Ez a 2019 októberi középszintű fizika érettségi egy feladata, aminek megnéztem a megoldását még sem értem a megoldás miértjét. A megoldás szerint 10 méter mélyen a hidrosztatikai nyomás 10^5 Pa, ami a kezdeti nyomás kétszerese, illetve 10 méter mélyen a térfogat a kezdeti térfogat fele. A feladat megoldásához a megoldókulcs a Boyle-Mariotte törvényt mondja, de a megoldás menetét nem tárgyalja.

2022. máj. 4. 11:12
 1/1 anonim ***** válasza:

A nyomás Pascal törvénye, illetve Newton III. miatt lesz azonos a hidrosztatikai nyomással, hiszen a búvárharang alján a folyadékfelszínen uralkodó hidrosztatikai nyomásnak a belső légnyomás tart ellen.

Mivel anyag nem távozik a búvárharangból, a benti levegő anyagmennyisége, tömege, stb ugyanaz, mint a fenti nyomáson, ezért nem is kell az ideális gázok állapotegyenletét alkalmazni, elég a Boyle-Mariotte törvény, ami azt mondja ki, hogy ilyen esetben a nyomás és a térfogat szorzata állandó marad. Mivel a fenti nyomást ismered (normál légköri nyomás), a lenti nyomás az előbbiek szerint számítható, át tudod rendezni az összefüggést olyan módon, hogy a két nyomás arányából fejezed ki a két térfogat arányát. Szimbolikusan: p1*V1=p2*V2, ezt átrendezve p1/p2=V2/V1. A bal oldalon p1-et és p2-t is ismerjük ileltve ki tudjuk számolni, tehát a V2/V1 arány (tehát az, hogy a térfogat mekkora lesz a kezdetihez képest) könnyen kiszámítható.

2022. máj. 7. 14:02