Valószínűségszámításhoz ért valaki?


ZH-t írok nemsokára, és van ez a feladat típus, amibe nem vagyok biztos annyira:


Egy édességboltba három gyártótól érkezik a csokoládé. Az első gyártó a csokoládék 20%-t

adja, a második 52%-t ad, a többi a harmadiktól érkezik. Az első gyártó esetében a csokoládék

30%-a étcsokoládé, a második gyártónál pedig 10%-a étcsokoládé, a harmadiknál ez 35%.

Véletlenszerűen választunk egy csokoládét.

a) Mennyi a valószínűsége, hogy étcsokoládét választottunk? (1 p)

b) Ha étcsokoládét választottunk, mennyi a valószínűsége, hogy a harmadik gyártó

gyártotta


Ez teljes valószínűség tétele és Bayes tétel? Ez a megoldás jó?


1. Gyártó P(B1)=0,2

P(A|B1)=0,3

2. Gyártó P(B2)=0,52

P(A|B2)= 0,1

3. Gyártó P(B3)=0,28

P(A|B3)=0,35


A=étcsokoládé

P(A)=(0,2*0,3)+(0,52*0,1)+(0,28*0,35)= 0,21 -> 21% az esély, hogy étcsokoládé


P(B3|A)=((0,28*0,35))/0,21= 0,46 -> 46% az esély, hogy a 3. gyártó gyártotta.


2024. máj. 9. 17:35
 1/2 anonim ***** válasza:
91%
Szerintem jó a megoldás.
2024. máj. 9. 17:50
 2/2 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy x darab csokoládét küldtek összesen, ekkor


-az első gyártó 0,2x darab csokoládét küldött, ebből 0,2x*0,3 = 0,06x darab étcsoki,


-a második gyártó 0,52x darabot, ebből 0,52x*0,1 = 0,052x darab étcsoki,


-a harmadik gyártó 0,28x darabot, ebből 0,28x*0,35 = 0,098x darab étcsoki.


a) (0,06x+0,052x+0,098x)/x = 0,21x/x = 0,21


b) Kedvező eset: 0,098x, összes eset: 0,21x, valószínűség: 0,098x/(0,21x) =~ 0,47 (neked a lefelé kerekítés miatt lesz 0,46).


Tehát jól számoltál. Ebben a levezetésben viszavezettük a feladatot a klasszikus valószínűségi modellre. Hogy ezt ne kelljen mindig, azért vannak a különféle tételek. De ha nem vagyunk biztosak, akkor érdemes azzal is végigvezetni a számolást.

2024. máj. 9. 19:00