Egy dobozban 12 kék golyó és valahány fekete golyó van.Ha hozzáteszünk 4 kék golyót és elvesszük a fekete golyók 50%-át akkor annak valószínűsége hogy egy véletlenszerűen kiválasztott golyó fekete lesz 1/3. Mennyi fekete golyót vettünk el a dobozból?

2024. máj. 8. 22:14
 1/4 anonim ***** válasza:

Legyen x fekete golyó a dobozban, tehát a dobozban van összesen 12+x golyó.


Most adjunk hozzá 4 kék golyót és vegyük el a fekete golyók felét, ekkor a dobozban összesen 16+(x/2) darab golyó lesz, amiből (x/2) darab fekete. Ezek hányadosa így 1/3 kell, hogy legyen, tehát:


(x/2) / (16+(x/2)) = 1/3, és ezt az egyenletet kell csak megoldani, hogy mennyi fekete volt eredetileg. Ha ez megvan, akkor már a kérdésre is tudunk válaszolni.

2024. máj. 8. 22:33
 2/4 anonim ***** válasza:

Gondolkozzunk visszafelé


Mahinálás után 1/3 a fekete, tehát ha x a fekete, akkor 3x a teljes.

Azaz 2x kék és x fekete golyó lesz a dobozban.


Kékről tudjuk, hogy a végén 12+4 = 16 db van a dobozban.

Innen már be tudod fejezni?

2024. máj. 9. 17:01
 3/4 A kérdező kommentje:
8 a megoldás?
2024. máj. 9. 17:05
 4/4 anonim ***** válasza:
Így van.
2024. máj. 9. 17:08