Igazold, hogy az első 2024 háromcsillagos szám összege osztható 13-mal és nem négyzetszám! Hogyan?

2024. ápr. 9. 21:03
 1/5 anonim ***** válasza:
85%
Mi az a háromcsillagos szám?
2024. ápr. 9. 21:26
 2/5 A kérdező kommentje:
Egy számot háromcsillagos számnak nevezünk, ha felírható, mint a 3 szám három egymásutáni (nem nulla természetes szám) hatványának az összege.
2024. ápr. 9. 21:46
 3/5 A kérdező kommentje:
" a 3 szám három egymásutáni (nem nulla természetes szám) hatványának az összege" azt jelentené pl., hogy 3^1+3^2+3^3= 39 ? Ilyen értelemben hogy oldjam meg a feladatot?
2024. ápr. 9. 21:47
 4/5 anonim ***** válasza:
77%

Ezek a számok mindig

3^n + 3^(n+1) + 3^(n + 2) = 3^n*(1 + 3 + 9) = 13*3^n

alakúak, tehát mind osztható 13-mal, így akármennyi összege is.


A másik felére meg felírnám a mértani sorozat összegképletét, és vizsgálgatnám a 4-es, 5-ös maradékát, de már fáradt vagyok lepötyögni...

2024. ápr. 9. 22:55
 5/5 A kérdező kommentje:
Megkérlek kifejtenéd részletesebben?"A másik felére meg felírnám a mértani sorozat összegképletét, és vizsgálgatnám a 4-es, 5-ös maradékát"
2024. ápr. 10. 19:03