Az első 100 prímszám szorzata mely számmal osztható az alábbiakban felsoroltak közül?


25, 12, 26, 100


Sehogy sem tudok rájönni, pedig valahogy biztos az oszthatósági szabályokat kell figyelni.


Köszönöm szépen előre is, ha valaki tud segíteni! ♡



2024. jan. 21. 21:49
 1/6 anonim ***** válasza:
0%

Hmmmm... csak kicsit kéne gondolkodni.

Csak ezekkel a prímszámokkal osztható, meg a különféle szorzatokkal. Most már csak rá kéne nézni, hogy ezek közül vajon melyik lesz szorzat?

Merthogy egyik se prím.

2024. jan. 21. 21:54
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Nyilván a 26 a megoldás. 26=2*13 és mindkettő szerepel a szorzatban.
2024. jan. 21. 21:56
 3/6 anonim ***** válasza:
27%
Gratulálok kettes, igen sokat segítettél egy nehéz, rendkívül bonyolult példában.
2024. jan. 21. 22:01
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem baj, a kérdező ennyiből nem érti még, hogy miért ez a megoldás, szóval úgyse megy vele semmire, nem lett lelőve a poén.


Kérdező, írd fel mind az 5 szám prímtényezős alakját. Az első száz prímszám szorzatánál elég annyi, ami kifér egy sorba, utána írd, hogy pont-pont-pont. Tehát: 2 az elsőn x 3 az elsőn x 5 az elsőn ...


Utána gondolj az oszthatóság prímtényezőkkel kifejezett szabályára. Ha felírok két számot a prímtényezőikkel, pl:


a = 3 az elsőn x 11 a harmadikon

b = 2 a négyzeten x 3 a négyzeten x 11 az elsőn


Hogyan állapítod meg, hogy a osztja-e b-t?

2024. jan. 21. 22:28
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Gondolkodjunk:

Kapunk egy hosszú szorzatot, egy nagyon nagy számot, de ez száz különböző prím szorzata. Szerepel benne például az 5, de csak egyszer. Mivel a többi tényező is prímszám, így egy másik ötös nem kerülhet bele. Ugyanez igaz az összes többi benne szereplő prímre is.

És most lássuk a lehetséges osztókat:

25 = 5^2, kétszer szerepel az 5, nem lehet

12 = 2^2 * 3, kétszer szerepel a 2, nem lehet

26 = 2 * 13, egyik sem szerepel kétszer, lehet

100 = 2^2 * 5^2, nem lehet

És most nézzük, hogy a 26 osztó-e:

A szereplő prímek 2 és 13. A 2 az első prímszám, tényező. Az első néhány prímszám a 2, 3, 5, 7, 11, 13. A 13 is benne van az első százban, tényező.

Tehát a 26 osztója ennek a számnak.

2024. jan. 22. 19:33
 6/6 anonim ***** válasza:
51%
Na, erre kellett volna a kérdezőnek rájönnie, és mondjuk elsőre is tehette volna jó kategóriába a kérdését.
2024. jan. 22. 19:38