Tundeike kérdése:

Hogyan kéne megoldani ezt a térgeometriai feladatot?


Egy négyzet alapú gúla magassága 27 cm. Oldaléleinek hossza 35 cm. Számítsa ki a gúla térfogatát és azt, hogy mekkora szöget zár be az alaplap az oldaléllel!


Ennyi adatból sajnos nem tudok rájönni, merre is kéne indulnom, mert sem az oldallap területét, sem az alapot nem tudom kiszámolni.


Előre is köszi a segítséget.



2024. márc. 28. 17:18
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
A négyzet alap átlóját tudod ezekből kiszámolni, annak ismeretében a négyzet éleit, onnan meg már könnyű.
2024. márc. 28. 17:31
 2/8 anonim ***** válasza:
Rajzold le! Egyből látszik, hogy a keresett szög szinusza 27/35.
2024. márc. 28. 20:22
 3/8 anonim ***** válasza:
#2, az miből látszik?
2024. márc. 28. 21:31
 4/8 anonim ***** válasza:
Onnan, hogy a megadott adatokból egyetlen derékszögű háromszög lifeg csak a térben, aminek tudod a két oldalát . S voala, a kérdezett szög meg pont szemben figyelget a magassággal.
2024. márc. 29. 09:04
 5/8 anonim ***** válasza:
45%

Csakhogy az a szög nem a kérdezett szög lesz...


Egyébként meg egyszerűbb a Pitagorasz-tétellel továbblépni, mivel a derékszögű háromszögnek két oldala adott.

2024. márc. 29. 12:46
 6/8 tambi3 ***** válasza:

Csak Püthagorasz tételével (a^2+b^2 = c^2) számolva:


m = 27

o = 35

ebből a négyzetes alap átlójának a fele:

á^2 = o^2 - m^2 = 22,27

vagyis az alap átlója: 2 * á = áá = 2 * GYÖK(o^2 - m^2)= 44,54


Négyzet alap esetén az alapél (aé) hossza az áá átlóból:

aé^2 + aé^2 = áá^2 = 2aé^2 vagyis

aé = GYÖK((áá^2)/2) (a "/2" is a GYÖK alatt van!) = 31,49


Gúlánk alapterülete: A = aé * aé = aé^2 = 992


Térfogata: alapterület * magasság / 3 = A * m / 3 = 8928


A keresett szög az alap átlójának fele (á) és az oldalél (o) által bezárt szög sinusa:

alfa = sin^-1(2,27/35) = 39,52 fok.


A megoldásért cserébe arra kérlek, hogy rajzold le, és értsd meg, mert a geometria ennél már csak nehezebb lesz...

2024. márc. 29. 15:19
 7/8 tambi3 ***** válasza:
45%

Bocsánat, kimaradt egy 2-es, így helyes:


A keresett szög az alap átlójának fele (á) és az oldalél (o) által bezárt szög sinusa:


alfa = sin^-1(22,27/35) = 39,52 fok.

2024. márc. 29. 20:11
 8/8 anonim ***** válasza:

Oldaléleinek hossza 35 cm ... sem az alapot nem tudom kiszámolni


picit erőltesd meg magad...

2024. ápr. 4. 07:55