SOS! Hogyan kel megoldani ezt a 8. -os térgeomatriai matematika feladatot?


Kartonpapírból egyenes körkúpot készítünk.A kúp palástja 120°-OS, 12 cm sugarú körcikkből készül.

a)Mekkora az alapkör sugara?

b)Szerkeszd meg a kúp hálóját!

c)Rajzold le a kúp tengelymetszetét!

d)Számítsd ki a kúp felszínét és térfogatát!


Nagyon megköszönném ha valaki segítene!!!



2016. máj. 4. 20:32
 1/7 anonim ***** válasza:

Ha összehajtod, akkor a körcikk köríve pontosan ráfekszik az alapkör kerületére, tehát a körív és az alapkör kerülete megegyezik. A körív hossza 12*pí*(120°/360°)=4pí nagyságú. Ha az alapkör sugara r, akkor annak kerülete 2*r*pí, ez a fentiek alapján egyenlő 4pí-vel, tehát


4pí=2*r*pí, ebből 2=r adódik, tehát 2 cm hosszú a sugara.


Ha meg akarod szerkeszteni a hálóját, akkor szerkesztened kell egy 120°-os szöget, azon körzőzöl 12 cm-es nyílással, ezzel megkapod a palástot, ezután az egyik szögszár végéhez szerkesztesz egy 2 cm sugarú kört, remélem, nem fog nagy gondot okozni.


A(z alaplapra merőleges) tengelymetszet egy egyenlő szárú három lesz, melynek szárai a palást sugarai, tehát 12 c, hosszúak, alapja az alapkör átmérője, tehát 4 cm hosszú.


A felszínt az előbbi szerkesztésből ki tudod számolni; a kör területét tudod, a körcikk területénél pedig ugyanúgy 120°/360°-kal kel szorozni, mint ahogy a kerületénél csináltuk.

A térfogathoz szükségünk van a testmagasságra, ez pontosan egybeesik a tengelymetszet alaphoz tartozó magasságával. Ha behúzzuk, akkor két derékszögű háromszöget kapunk, ahol az egyik befogó 2 cm, az átfogó 12 cm, ha a másik befogót M-mel jelöljük, akkor felírhatjuk Pitagorasz tételét:


2*2+M*M=12*12

M*M=140, ebből M=gyök(140) cm hosszú a magassága. A térfogat képlete alapterület*testmagasság/3, innen már a számolás remélhetőleg menni fog.

2016. máj. 4. 21:23
 2/7 anonim ***** válasza:
Nem jó a sugár értéke! (Fok-->radián átváltás)
2016. máj. 4. 22:00
 3/7 Arp Du ***** válasza:

egy 2-es szorzó kimaradt az elején: (12 cm SUGARÚ körcikk)

a körív hossza 2*12*pí*(120°/360°)=8pí

4=r az alap kör sugara

2016. máj. 4. 22:07
 4/7 Arp Du ***** válasza:

írj 4-et a 2 helyett a magasságnál:

4*4+m*m=12*12 ebből m*m=128

m=gyök(128)


és az alapterületnél:

T=2*4*pí

2016. máj. 4. 22:21
 5/7 Arp Du ***** válasza:

*javítom magam

a testmagasság: 4^2 + m^2=12^2 ebből m=gyök(128)=11,3

az alapkör területe: T=r^2 *pí=4^2 *pí=50,3

ezekből a térfogat:

V=50,3*11,3 /3=189,5 (cm3)


A felszíne:

alapkör területe: T=50,3

körcikk területe, ahol a sugár 12: T=12^2 *pí*(120/360)=150,8

A=50,3+150,8=201,1 (cm2)

2016. máj. 4. 22:50
 6/7 anonim ***** válasza:

– Hát – mondja a tanár, és gondolkodva húzza a szót –, majd valami érdekes példát veszünk … Vegyünk egy kúpot … – mondja a gróf.


Még mindig itt tartunk? Úr ég. (Én szégyellem magam, hogy matematikatanár diplomám van, de nem kell félni, nem használom.) Mikor, minek, ki a fene fogja ezt használni, milyen képességet adunk, fejlesztünk egy ilyen elmeroggyant, ostoba, nehézkes példával?

2016. máj. 5. 09:53
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a válaszokat!Bár az igazat megvallva még most sem értem ezt a feladatot teljesen, sőt..és igen, az utolsónak teljesen igaza van:D
2016. máj. 5. 20:07